Tech-ledere skaber brancheforum for at gøre Universal AVoIP til virkelighed

Intel, Panasonic, NETGEAR, Apantac og andre AV-brancheledere skaber et virtuelt brancheforum for at levere Universal VoIP, Signage og Bring Your Own Device.

Arrangementet vil omfatte en Intel keynote om branchens vision for Intel SDM i AV og dets evne til at levere Universal AVoIP. Foto: AVoIP Industry Forum.

Panasonic annoncerer i dag et nyt fælles brancheforum, der samler ledende teknologivirksomheder for første gang for at hjælpe med at gøre Universal AvoIP til virkelighed. Intel, NETGEAR og Apantac samt andre AV-ledere tilslutter sig Panasonic ved den virtuelle, onlinebegivenhed Making AVoIP a Reality den 14. september 2022.

Arrangementet vil omhandle planer for et økosystem bygget op omkring Intel Smart Display Module til at levere Universal VoIP, Signage og Bring Your Own Device.

LÆS OGSÅ: Millioner af lysstofrør skal skiftes til LED

"AV-branchen er enstemmigt enig i fordelene ved AVoIP, men mangel på standarder og produktudvikling har stået i vejen for løftet om enkelhed, fleksibilitet, skalerbarhed og de besparelser, som Universal AVoIP tilbyder. Vedtagelsen af Intel Smart Display Module (Intel SDM) i hjertet af AV-branchen vil hurtigt nedbryde disse barrierer. Det vil gøre det muligt at udvikle moduler til enkel AV-konfiguration - hvilket giver en Universal AVoIP-mulighed samt et stort udvalg af applikationer, der er aktiveret med Intel SDM, såsom digital skiltning, videovægge, interaktive fladskærme eller BYOD i forskellige brancher som broadcasting, corporate collaboration og detailhandel”, siger, Torbjörn Mähler, markedschef for Panasonic Visual Solutions i Norden.

Arrangementet vil omfatte en Intel keynote om branchens vision for Intel SDM i AV og dets evne til at levere Universal AVoIP. Der vil også være et branchepanel, der diskuterer planen for Universal AVoIP og den rolle, panelet vil spille for at få det til at ske. Andre breakout-sessioner vil omfatte: Succeshistorier, hvordan man overgår fra AV til IT/IP, fordele ved SDM til skiltning og hvordan man bringer fleksibilitet til en BRING YOU OWN DEVICE (BYOD) løsning.

LÆS OGSÅ: Gigantisk LED-lysprojekt klædte Storebæltsbroen på til Touren

På forummet deltager teknologiledere fra blandt andet Panasonic Connect, Intel, NETGEAR, Apantac, Megatechnik, FRAMR, SpinetiX og Wolfvision. Arrangementet vil være ideelt for teknikere, projektledere og produktmarkedsføringschefer fra distributører, kanalpartnere, uafhængige softwareleverandører (ISV) og systemintegratorer (SI).

For at deltage skal du tilmelde dig her: https://info.business.panasonic.eu/Events_Registration_AVOIP.html?utm_source=Press

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[SPØRGSMÅL] Har du øjnene fast rettet mod køling, strøm og overvågning…

17.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Nyt MEGGER MPAC208 Kamera til akustisk fejlsøgning

17.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

Beskyttelseslåg til CCS ladedåser – optimal beskyttelse med smarte egenskaber

13.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ergonomisk montageanordning til klemmerækkeproduktion

12.02.2026Installator.dk

Rekordmange vil levere systemydelser til elnettet

12.02.2026Installator.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

12.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Køb 1500m NOIKLX 90 Dca – få en smart FM-radio med

10.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER TIL JER] Vi forbereder - I installerer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup