Teknikkæmpe bryder rammerne med ny intern uddannelse for sine formænd

Kemp & Lauritzen lancerer ny formandsuddannelse sammen med Erhvervsakademi Aarhus og konsulentvirksomheden People & Performance. Uddannelsen er akkrediteret 10 ECTS-point.

Formandsuddannelsen er seks måneder lang og giver konkrete værktøjer gennem case-baseret træning. Foto: Kemp & Lauritzen.

I samarbejde med Erhvervsakademi Aarhus og konsulentvirksomheden People & Performance har Kemp & Lauritzen lanceret 'formandsuddannelsen'. Den er én blandt flere uddannelser, som teknikvirksomheden udbyder via sit eget interne akademi, K&L Skolen – og ifølge HR-direktør Thomas Thorsøe udfylder netop formændene en nøglerolle for forretningen:

”Vores formænd udgør en enormt vigtig medarbejdergruppe. Det er dem, der leder og fordeler arbejdet for teknikerne og montørerne ude hos kunderne. De er garant for, at opgaverne løses på bedste vis, og at kunden er tilfreds, samtidig med at medarbejderne er glade og engagerede. Derfor ser vi et kæmpe potentiale i, at vi opkvalificerer vores formænd og klæder dem bedst muligt på til deres store ansvar.”

LÆS OGSÅ: Nu offentliggøres finalisterne til ÅRETS HÅNDVÆRKER 2022

En branche med stigende krav til arbejdspladsen

Thomas Thorsøe ser store fordele ved at satse på intern uddannelse og medarbejderudvikling: 

”I byggeriet og installationsbranchen er der mere rift om talenterne end nogensinde – og der stilles højere og højere krav til kvalificeret og specialiseret arbejdskraft. Det betyder, at vi som arbejdsplads har en enormt vigtig opgave i at sætte både tiltrækning og fastholdelse af de dygtige medarbejdere allerøverst på dagsordenen”, fortæller han og fortsætter: 

”Her tror vi på, at intern uddannelse er fremtiden. Ved at uddannelsen er inden for egne mure, bliver læringen sammenflettet med organisationskulturen og -værdierne. Deltageren klædes på med værktøjer og kompetencer, der er 100 procent praksisnære og anvendelige i dagligdagen. Dét er til gavn for både medarbejderen selv, Kemp & Lauritzen og alle vores mange kunder."

10 ECTS-point, der kan bruges i hele uddannelsessystemet

Efter bestået eksamen tildeles deltageren 10 ECTS-point, hvilket effektueres gennem Erhvervsakademi Aarhus som ekstern myndighed.

”Vi er de eneste med en intern formandsuddannelse, der er reel kompetencegivende og dermed giver medarbejderen en merit, der kan bruges i hele vores uddannelsessystem. Vi er enormt stolte over, at vi har formået at skabe en ECTS-pointgivende uddannelse, der samtidig høster alle de fordele, der er forbundet med, at den er intern”, afslutter Thomas Thorsøe. 

På formandsuddannelsen, der varer seks måneder, får deltageren konkrete ledelsesværktøjer gennem case-baseret træning, præsentation af ledelsesdilemmaer fra dagligdagen og arbejde i læringsgrupper, der bidrager til opbyggelse af et stort socialt, internt netværk. De første hold på uddannelsen blev opstartet i september 2021, og foruden denne formandsuddannelse har Kemp & Lauritzen lanceret en ny service- og projektlederuddannelse, der ligeledes er ECTS-pointgivende.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

06.02.2026Installator.dk

Rapport: Små reaktorer kan måske reducere energiomkostningerne i Danmark efter 2050

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

05.02.2026Elma Instruments A/S

Sponseret

Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

04.02.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM ansætter ny kontorassistent som led i vækstrejsen

04.02.2026Installator.dk

Million-støtte til  AI-løft på elektriker- og VVS-uddannelserne

04.02.2026HIKVISION Europe B.V.

Sponseret

Are you using Hik-Partner Pro to it's fullest potential ?

04.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026