Tekniq Arbejdsgiverne udnævner formand og direktion

Henrik Fugmann er valgt som formand for bestyrelsen i den nyligt fusionerede Tekniq Arbejdsgiverne. Samtidig er Niels Jørgen Hansen udpeget som adm. direktør og Mads Graves som direktør.

Den nye ledelse i Tekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation er (fra venstre): adm. direktør Niels Jørgen Hansen, næstformand Fleming Frederiksen, formand Henrik Fugmann, næstformand Søren Schmidt og direktør Mads Graves. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne..

Den 28. marts blev det offentliggjort, at medlemmerne i de to arbejdsgiver- og brancheorganisationer Tekniq og Arbejdsgiverne har besluttet at fusionere til én samlet organisation under navnet Tekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation.

Læs også: Tekniq og Arbejdsgiverne fusionerer

Nu har bestyrelsen for den nye fælles brancheorganisation valgt en formand og udpeget en ny direktion.

Formand fra Tekniq
Den nyvalgte formand er administrerende direktør i Fugmann, Henrik Fugmann, som hidtil har været formand for Tekniqs bestyrelse.

”Sammenlægningen vil være med til at skabe én stærk organisation, som i endnu højere grad kan pleje virksomhedernes interesser samtidig med, at vi vil få langt større gennemslagskraft og synlighed i den politiske verden”, siger han og uddyber:

”Men først og fremmest er det vigtigt, at vi repræsenterer alle vore medlemmer bedst muligt og sikrer, at de får de bedst mulige betingelser for at drive deres forretning og fortsætte den meget positive udvikling, som vores brancher har været igennem de senere år”.

Et mix på direktionsniveau
Samtidig er der udnævnt en ny direktion. Den består af den nyvalgte administrerende direktør Niels Jørgen Hansen, der hidtil har besiddet samme stilling i Tekniq, og direktør Mads Graves, der hidtil har været administrerende direktør i Arbejdsgiverne.

Bestyrelsen har derudover valgt to næstformænd - ejer af Svend Frederiksen Maskinfabrik, Fleming Frederiksen, der er tidligere formand for Arbejdsgiverne, samt ejer af De Blå Mænd Entreprise, Søren Schmidt, som tidligere har siddet på posten som næstformand i Tekniq.

Den øvrige bestyrelse består af de samme personer, der var medlem af Arbejdsgiverne og Tekniqs bestyrelser ved fusionen. De bliver siddende i en overgangsperiode, indtil der er valgt en ny bestyrelse, som skal sikre, at alle dele af medlemsskaren er repræsenteret.

Læs også: Interesseorganisationer håber på enighed om overenskomst på VVS-området

Den nye organisation omfatter omkring 4.300 virksomheder indenfor el, VVS og metal med tilsammen 55.000 medarbejdere og en omsætning på 60 milliarder kroner.

- SDN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Københavnermessen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

VPI: Fjernvarmen taber fart - Varmepumper skal lukke hullet

Installator.dk

Kameraer, biometri og cyberkrav: Sikkerhedsmarkedet skifter gear i 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding