Tekniq giver topkarakter til uddannelsesreform

Tekniq er begejstrerede for den nye erhvervsskolereform og mener, at målene for at få flere til at tage en erhvervsuddannelse og hæve det faglige niveau i uddannelserne er helt rigtige.

Med den nye erhvervsskolereform er der i følge Tekniq sat en rigtig god kurs mod at få flere dygtige unge til at søge ind på landets erhvervsskoler..

Ifølge Tekniq er der er vigtige indrømmelser i den reform af erhvervsuddannelserne, som regeringen har præsenteret sammen med alle folketingets partier undtaget Enhedslisten. Samlet set mener Tekniq, at der er sat en god kurs med reformen, som har potentiale til et 12-tal.

”Der er behov for reformen, og målene er helt rigtige. Vi skal have flere til at tage en erhvervsuddannelse, tiltrække flere af de dygtigste unge og hæve det faglige niveau i uddannelserne, så flere gennemfører på et højere niveau”, siger Tina Voldby, der er underdirektør i Tekniq Installatørernes Organisation.

Læs også: Erhvervsskolereformen er et godt skridt på vejen

Tina Voldby fremhæver særligt fire elementer i reformen, der styrker erhvervsuddannelsernes image og er en anerkendelse af, at erhvervsuddannelse er både en krævende og udfordrende uddannelse.

  • Flere – og især flere af de dygtigste – skal tage en erhvervsuddannelse.
  • ?Der indføres adgangskrav til en erhvervsuddannelse på 2 i dansk og matematik, og de faglige udvalg kan indføre relevante og skærpede adgangskrav til hovedforløbet.
  • Der tilføres flere ressourcer til opkvalificering af lærere, bedre studiemiljø og udstyr.
  • Der kvitteres for, at grundforløbet på 20 uger skal bevares, hvilket er fundamentet for at hæve fagligheden.

En stor opgave skal løftes
Reformens endelige karakter afhænger dog i følge Tina Voldby af, om det lykkes at implementere reformens mange mål og hensigtserklæringer. Undervisningsministeriet, erhvervsskolerne og de faglige udvalg skal løfte en stor opgave, mener hun.

Læs også: Adgangskrav til erhvervs-uddannelserne, ja tak

"Mange af hensigterne er stadig noget luftige i reformen, og de står og falder med implementeringen. Der er flere forhold, som i praksis kan blive katastrofale, hvis de ikke bliver udformet klogt", uddyber Tina Voldby og nævner to eksempler:

  • Der er risiko for, at de fælles rammer for EUX-uddannelserne fører til mindre faglighed og udvanding af den enkelte EUX-uddannelse.
  • Der er risiko for, at det faglige niveau på uddannelsesforløbene for voksne sænkes, idet man forudsætter, at de skal have forkortet uddannelserne væsentligt - nogle linjer er endda helt uden praktik.

”Sammenfattende for de to elementer er, at man sænker det faglige niveau. Det kan få den konsekvens, at både de voksne og EUX-lærlingene bliver uattraktive for virksomhederne at uddanne. Det må ikke ske”, siger Tina Voldby og fortsætter:

”I installationsbranchen er det cirka en fjerdedel, der er voksenlærlinge, og branchen vil derfor også i de kommende år være helt afhængig af, at voksne og virksomhederne fortsat vil finde uddannelserne attraktive”, slutter Tina Voldby.

- JDN

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia