Tekniq: Varmepumper skal blæse ligeligt for alle

Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet har udpeget tre virksomheder, der nu får et særligt tilskud til at udrulle varmepumper til deres erhvervskunder. Men ifølge Tekniq er ordningen konkurrenceforvridende og forfejlet.

"Støtte skal ikke være forbeholdt nogle få udbydere, som med statsstøtte i ryggen får en urimelig fordel i forhold til konkurrerende virksomeder”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq. Arkivfoto..

Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet har udpeget tre virksomheder, der nu får støtte på 11 millioner kroner til at tilbyde varmepumper til i alt 375 erhvervsvirksomheder.

Men det er en ordning, det kan komme til at skævvride markedet for varmepumper, mener Simon O. Rasmussen, underdirektør i brancheorganisationen Tekniq:

”Flere varmepumper hjælper den grønne omstilling godt på vej, og det er positivt, at man styrker udbredelsen af varmepumper blandt erhvervsvirksomheder. Men denne ordning forkæler en bestemt forretningsmodel, mere end den fremmer varmepumperne”, siger han og fortsætter:

”Efter vores mening er det grundlæggende forkert at favorisere én bestemt finansieringsmodel frem for andre. Tekniq er ikke tilhænger af, at man bruger skattemidler til at støtte særlige forretningsmodeller”.

Læs også: Tekniq kritiserer støtte til varmepumper på abonnement

Støtte fremmer bestemte forretningsmodeller
Med den nye støtteordning på 11 millioner kan de tre udvalgte varmepumpeleverandører gøre det muligt for udlejningsejendomme og erhvervsvirksomheder at få varmepumper på abonnement, men ifølge Tekniq bør støtten i stedet øremærkes til at understøtte og styrke den grønne omstilling:

”Støtte skal ske på lige markedsvilkår og ikke fremme forretningsmodeller for udlejning af varmepumper. Dernæst skal støtte ikke være forbeholdt nogle få udbydere, som med statsstøtte i ryggen får en urimelig fordel i forhold til konkurrerende virksomheder”, siger Simon O. Rasmussen.

Hos Tekniq anbefaler man derfor, at man bruger de offentlige midler til at understøtte den frie konkurrence på markedet for varmepumper:

”På den måde kan alle forretningsmodeller og teknologier konkurrere på lige vilkår. Det er den bedste løsning, når vi skal sikre mest mulig grøn omstilling for pengene”, siger Simon O. Rasmussen.

- EL

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle