Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Den danske servicevirksomhed Tekum fortsætter sin markante vækst og har på kort tid etableret sig som en stærk aktør inden for teknisk service. I sit andet regnskabsår har virksomheden mere end fordoblet bruttofortjenesten til 76,4 mio. kr. i 2025.

"Vi vil gerne vækste med samme hastighed, som vi gjorde fra 2024 til 205," siger Lars Schjødt, direktør i Tekum.. Foto: Tekum

Samtidig er driftsoverskuddet steget til 5,3 mio. kr., og resultatet efter skat lander på 3,4 mio. kr. Dermed fortsætter den positive udvikling fra opstarten i efteråret 2023.

“Strategien er, at vi skal have profitabel vækst, og det har vi formået. Vores fremgang skyldes i meget høj grad, at vi er lykkedes med at tiltrække dygtige og engagerede medarbejdere, og at vi på kort tid har opbygget en sund kultur og et bredt kompetenceområde med fokus på kvalitet og levering af førsteklasses service til vores kunder,” siger direktør Lars Schjødt 

Tekum er vokset fra 30 medarbejdere i 2023 til 150 ved udgangen af 2025 og har i dag otte afdelinger i Jylland og på Fyn. Virksomheden leverer service og vedligeholdelse af både produktionsudstyr og bygninger og samler kompetencer inden for el-teknik, mekanisk service og projektledelse.

Det gør det muligt for kunderne at samle flere opgaver hos én leverandør – en model, der ifølge har vist sig attraktiv, særligt blandt større industri- og erhvervsvirksomheder.

Ifølge ledelsen er det især fokus på kvalitet, fleksibilitet og relationer, der driver væksten. TEKUM har allerede opbygget en solid kundebase og samarbejder med flere af Danmarks største virksomheder.

“Vi får kun lov til at arbejde for den type kunder, hvis vi leverer høj kvalitet hver eneste gang. God service i dag er adgangsbilletten til at komme igen i morgen.” siger Lars Schjødt.

Tekum forventer fortsat høj vækst i 2026 med fokus på yderligere geografisk ekspansion.

“Vi vil gerne vækste med samme hastighed, som vi gjorde fra 2024 til 2025, så min forventning er, at vi lander en bruttofortjeneste på omkring 150 mio. kr. i 2026,” siger Lars Schjødt.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet i byggeriet handler ikke om mængde – men om kontrol og dokumentation

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg