Installatør-organisation kræver bedre mobildækning

Dårlig mobildækning gør arbejdet vanskeligt for mange erhvervsdrivende, og teleselskabernes tid på frihjul bør snart være ovre. Sådan lyder det fra Steen Hoeck Klausen fra installatør-organisationen Arbejdsgiverne.

Steen Hoeck Klausen, branchechef i Arbejdsgiverne..

Dækningsgraden for mobilt bredbånd er nogle steder i Danmark så dårlig, at det er svært at drive virksomhed i de landområder, hvor der i virkeligheden er brug for vækst og arbejdspladser. Løsningen er blandt andet flere master i de tyndt befolkede områder, mener Steen Hoeck Klausen, som er branchechef i Arbejdsgiverne. (Tidligere DS Håndværk & Industri)

Debatten om den dårlige mobildækning er højaktuel, da det i sidste uge kom frem, at en VVS-installatør fra Thyholm, tog sagen i egen hånd og installerede en signalforstærker, som er ulovlig at bruge uden teleselskabernes tilladelse. Derfor står han nu til en bøde på 10.000 kroner.

Læs også: VVS-installatør får bøde for at forstærke mobilsignal

Samtidig er det i denne uge, at Folketinget begynder sine forhandlinger om it og mobiltelefoni. Dansk Folkeparti har foreslået, at Telestyrelsen får overdraget retten til at godkende brugen af signalforstærker, og det er en god løsning, skriver Steen Hoeck Klausen i et debatindlæg.

Han mener, at de nuværende regler ikke fungerer, og han bakker endvidere op om Dansk Folkepartis forslag om at tvinge selskaberne til at sætte flere master op i de tyndt befolkede områder.

”Den dårlige mobildækning lægger en dæmper på væksten, hvor der er allermest brug for den. Mobiltelefonen er blevet et arbejdsredskab, som mange bruger til fakturering direkte hos kunden, billeddokumentation, registrering af materialer og videovejledninger. Når man ikke kan anvende de værktøjer, er det med til at gøre det svært at drive virksomhed i landområderne, hvor der virkelig er brug for vækst og arbejdspladser”, skriver Steen Hoeck Klausen i debatindlægget.

Læs også: Mobiltelefonen er blevet et vigtigt arbejdsredskab

Steen Hoeck Klausen henviser til tal fra Erhvervsstyrelsens kortlægning. De viser, at 315 af landets 586 postnumre må nøjes med en ringe dækningsgrad.

”Der er mange gode ting, som politikerne kan tage med i deres forhandlinger. Man har forsyningspligt på vand, el og stationære telefoner. Vil et selskab tjene penge på at levere en ydelse, er det også forpligtiget til at levere i de tyndt befolkede områder”, skriver Steen Hoeck Klausen.

-KLZ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

27.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at overdrage en virksomhed til medarbejderne

26.11.2025Installator.dk

Markant øget brug af vikarer

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.12.2025

Sted

Online + classroom