Tidsfristen for bæredygtig forretning er nu

Der er ingen tid at spilde i arbejdet med at løfte bæredygtigheden inden for byggeri, forsyning og VVS. Det er områder, hvor der bruges mange ressourcer til anlæg og drift, og hvor konkrete tiltag derfor kan gavne både klima og miljø. En af byggebranchens centrale aktører mener, at tidsfristen er lige nu.

"Som producent og leverandør er det vores opgave at bidrage mærkbart til kundens konkurrencedygtighed – også inden for miljøcertificeringer, og her spiller dokumentation og sporbarhed en central rolle", fortæller Lars Nerup Rieck. Arkivfoto..

"Vi har accelereret vores arbejde med bæredygtige initiativer i produktionen, og vores udviklingsarbejde lægger i stigende grad vægt på produkter med intelligent styring og en produktcyklus fra vugge til grav med minimalt forbrug af ressourcer", forklarer Lars Nerup Rieck, administrerende direktør i Uponor Building Solutions, der udvikler og producerer VVS-løsninger i form af indeklima- og præfabrikerede systemløsninger til bolig- og erhvervsbyggeri.

For Lars Nerup Rieck er det afgørende, at branchen står sammen om at booste den bæredygtige dagsorden og lancerer konkrete initiativer. I den forbindelse fremhæver han nogle tiltag, som Uponor har høstet gode erfaringer med, og som måske kan inspirere andre.

Dokumentation, certificeringer og sporbarhed
Både offentlige og private bygherrer har et stigende fokus på certificeringer inden for byggeri og drift. Det kan for eksempel en ambition om at nå de høje niveauer inden for Green Building Rating-systemerne som LEED, DNGB eller andre.

"Som producent og leverandør er det vores opgave at bidrage mærkbart til kundens konkurrencedygtighed – også inden for miljøcertificeringer, og her spiller dokumentation og sporbarhed en central rolle. Det er måske ikke så spektakulært et emne, men er der ikke styr på dokumentationen, kommer man simpelthen ikke i mål med sine ambitioner", fastslår Lars Nerup Rieck.

Hos Uponor arbejder man også med at få EPD på alle produkter.

EPD står for Environmental Product Declaration (miljøvaredeklaration) og er et dokument, hvor man kan finde oplysninger om et bestemt byggemateriales indvirkning på miljøet. Disse oplysninger er præsenteret på en standardiseret måde, som gør det meget nemmere at sammenligne forskellige materialer.

Kort fortalt er EPD en beregning af et produkts klimaaftryk i hele dets levetid.

Løsninger med mindst muligt aftryk
Den administrerende direktør for Uponor understreger, at dokumentation kun er den ene side af arbejdet. Den anden side er naturligvis en løbende udvikling af produkter og løsninger - vel at mærke med et bredt sigte og med et blik for produktets totale livscyklus.

"Miljø- og klimavenlig produktion og transport, lavt ressourceforbrug i drift, lang levetid, minimal nedetid og service og ikke mindst en plan for genanvendelse af råstoffer og materialer, når produktet om mange år er udtjent. Det er vores perspektiv og en naturlig del af at tage ansvar", forklarer Lars Nerup Rieck og slutter: "Den brede indsats er en af grundene til, at Uponor er en bæredygtig virksomhed, og det kan få betydning for valget af leverandør i fremtiden".

Se mere om Uponors arbejde med bæredygtighed her.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

20.02.2026Installator.dk

International arbejdskraft er afgørende – og udenlandske kolleger klarer sig selv

20.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere og bedre registrering af hændelser og nærved-ulykker

20.02.2026Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic indgår aftale med Conapto i milliardklassen om fortsat udvikling af AI-kapacitet i Stockholm

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København