Ifö lancerer nu de rengøringsvenlige glasurer Ifö KeraClean og Ifö KeraTect til toiletter og håndvaske. Dermed er det ikke længere nødvendigt at bruge knofedt og skrappe rengøringsmidler for at holde badeværelset rent.
KeraClean er en speciel, tynd molekylebelægning, der gør det lettere at gøre saniteten ren, og som er hygiejnisk og dermed bakterieafvisende. Vanddråberne bliver på den glatte overflade og gør, at snavs og fedt let forsvinder ned i afløbet. Kalkaflejringer bliver færre, og de bliver nemmere at fjerne. KeraClean er smudsafvisende i længere tid, hvis man kun bruger almindelige universalrengøringsmidler i stedet for skrappe rengøringsmidler og afkalkningsmidler, der ødelægger belægningen.
KeraTect er en ekstra blank og smudsafvisende glasur. KeraTect-belægningen er brændt ind i den glaserede overfalde, hvilket skaber en unik hård og helt lukket flade uden mikroskopiske porer. Den forseglede overflade får snavs og kalk til at forsvinde i afløbet med vandet. Det eneste, der skal til for at holde en KeraTect-behandlet overflade ren og hygiejnisk, er vand og en toiletbørste med miljøvenlige rengøringsmidler.
Relateret indhold
Jobmarked
Se alleHold dig opdateret med Installator.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.
Se flere temaer
Tema: Belysning 2026: Styring, data og nye forretningsmuligheder
Tema: Fremtidens varebiler - grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov
Tema: Digitalisering 2026 - teknologi som motor for vækst i installationsbranchen
Tema: Grønne energiløsninger 2026: Fra installation til forretning – nye teknologier, krav og muligheder
Tema: El & Teknik 2026: Fremtidens Danmark – energieffektiv og elektrisk
Ventilation og indeklima 2026: Optimer luftkvalitet og energieffektivitet
Events
Se alleTilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser
Dato
01.09.2026
Sted
EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst
Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?
Dato
02.09.2026
Tid
08:30
Sted
Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus
Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.
Dato
02.09.2026
Tid
09:00
Sted
3S, Fredericia
Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.
Dato
02.09.2026
Tid
17:00
Sted
Lautrupvang 15. 2750 Ballerup
Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg
Dato
03.09.2026
Tid
08:30
Sted
Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus
Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.
Dato
03.09.2026
Tid
09:00
Sted
3S, Fredericia
Udgiver
Copyright 2023
