TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

TROX styrker sin serviceindsats i Danmark gennem et nyt samarbejde med Nordelektro, der fremover bliver certificeret servicepartner på virksomhedens ventilationsløsninger.

F.v.: Niels Christensen, adm. direktør i TROX Danmark og Michael Saxtoft, adm. direktør i Nordelektro.. Foto: Svend Christensen, Fotograferne Nibe

Målet med aftalen er at sikre danske kunder bedre adgang til specialiseret service og teknisk support – ikke mindst i takt med en stigende efterspørgsel på TROX’ X-Cube ventilationsaggregater, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Den tyske ventilationsproducent har været aktiv i Danmark siden 1981, men har ikke haft en egen udførende serviceorganisation. Derfor skal Nordelektro nu fungere som TROX’ forlængede arm og bistå med idriftsættelse, service og support tæt på kunderne.

“Vi har kendt Nordelektro længe og gjort brug af deres kompetencer løbende. Nu vil vi gerne formalisere samarbejdet, fordi vi kan se, at vores volumen i Danmark bliver større. Vi ser det som en investering i at kunne yde en endnu bedre service over for vores kunder. Når vi kan henvise til en certificeret partner, som kender vores produkter og er uddannet i dem, så står kunderne stærkere,” siger Niels Christensen, adm. direktør i TROX Danmark.

Nordelektro, der har afdelinger i Aalborg og Fredericia, arbejder med teknisk facility management og har ambitioner om at blive landsdækkende. Partnerskabet med TROX er et vigtigt skridt i den retning.

“Det er et partnerskab, der tilfører værdi på begge sider. TROX får et stærkere servicetilbud til sine kunder i Danmark, mens vi hos Nordelektro får adgang til dele af markedet, hvor vi ikke er i dag. Og når vi først er inde, så åbner det naturligt for en dialog om, hvordan vi kan skabe større værdi for kunden gennem vores TFM-koncept,” siger adm. direktør Michael Saxtoft fra Nordelektro.

Som en del af aftalen gennemgår Nordelektros serviceteknikere certificeret træning i TROX’ ventilationssystemer.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle