Uautoriseret arbejde tredoblet på fem år

Siden 2008 er antallet af anmeldelser for uautoriseret arbejde i el- og VVS-branchen mere end tredoblet. Det viser nye tal for 2012 fra Sikkerhedsstyrelsen. Hos DS Håndværk & Industri forventer man, at kurven knækker i 2013.

Anmeldelser år for år

  • 2008 - 105 anmeldelser heraf 86 politianmeldelser.
  • 2011 - 329 anmeldelser heraf 175 politianmeldelser
  • 2012 - 328 anmeldelser heraf 111 politianmeldelser

I 2009 og 2010 var Sikkerhedsstyrelsen på grund af andre opgaver tvunget til at nedprioritere området. Derfor er tallene fra disse år ikke sammenlignelige med 2008, 2011 og 2012.

Kilde: Sikkerhedsstyrelsen

Arbejde udført af virksomheder uden autorisation er et brancheproblem, der har vokset sig markant større de seneste fem år. Friske tal fra Sikkerhedsstyrelsen viser, at der blev anmeldt 328 tilfælde af uautoriseret arbejde i el- og vvs-branchen i 2012. Det er mere end en tredobling i forhold til 2008-niveauet, hvor antallet af anmeldelser endte på cirka 100.

Sammenligner man antallet af anmeldelser i 2012 med 2011, er niveauet præcis det samme(se fataboks), så det er altså ikke lykkedes branchen at knække kurven, der har bevæget sig op på et meget højt niveau. En række brancheorganisationer har ellers sat massiv fokus på problemet i løbet af 2012, og i september oprettede Sikkerhedsstyrelsen en hjemmeside, hvor forbrugerne kan tjekke, om deres el- eller vvs-installatør har autorisation.

Presset økonomi giver anmeldelser
Kristine Lyngbo, der er kommunikationschef i DS Håndværk & Industri, vurderer overfor installator.dk, at finanskrisen er årsagen til de mange anmeldelser i branchen.

”Der er to årsager til det høje niveau, som begge bunder i, at virksomhederne i branchen har været økonomisk pressede de seneste år. På den ene side er de autoriserede virksomheder blevet mere opmærksomme på dem, der snyder, fordi pengene i branchen er blevet færre. Og på den anden side har virksomheder uden autorisation været mere tilbøjelige til at bryde reglerne for at overleve krisen,” siger Kristine Lyngbo til installator.dk.

Forventer bedring
Hun forventer dog at de tiltag, som er blevet sat i værk for at bringe antallet af autorisationsovertrædelser ned, vil bære frugt i 2013.

”Jeg håber og tror på, at kurven knækker i 2013. Dels fordi der er kommet mere information til forbrugerne. Men også fordi Sikkerhedsstyrelsen, på baggrund af pres fra branchen, er blevet bedre til at synliggøre deres arbejde på området og ikke mindst synliggøre, hvad konsekvensen er for de virksomheder, der bryder reglerne,” understreger Kristine Lyngbo.

De 328 anmeldelser, som Sikkerhedsstyrelsen modtog i 2012, førte til, at styrelsen sendte 68 henstillinger og politianmeldte 111 virksomheder.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

11.12.2025Installator.dk

AI giver installationsvirksomhed fuldt overblik over CO2-aftryk

11.12.2025Inspectly ApS

Sponseret

Case: Sådan sparede Kemp & Lauritzen en fuldtidsstilling 📲

11.12.2025Installator.dk

Koble udvider med østjysk elinstallatør

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

09.12.2025Installator.dk

Analyse: Forsyningsselskaber har bred og stærk bestyrelseskompetence

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle