Uddannelsesreform høster ros fra Dansk Metal og Tekniq Arbejdsgiverne

Regeringen præsenterede i dag sin udannelsesreform, der bl.a. indeholder et nyt spor på gymnasierne - EPX - der skal give en mere erhvervsrettet undervisning. Og det hilses velkommen af de to organisationer.

Forbundsformand Claus Jensen, Dansk Metal, hilser den nye erhvervsrettede gymnasieuddannelse, EPX, velkommen.. Foto: Dansk Metal

Regeringens udspil til at reformere ungdomsuddannelserne er en vigtig milepæl set i lyset af det stigende behov for dygtige faglærte til den grønne omstilling, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne, mens Dansk Metal kalder udspillet for “godt nyt for de unge”.

“Det er positivt og på tide, at regeringen gentænker gymnasiet og foreslår et spor, hvor det teoretiske kombineres med praksisorienteret undervisning. Alt for mange unge går rundt med en studenterhue, de ikke bruger til noget. Når udspillet bliver til virkelighed, er jeg ikke i tvivl om, at flere vil blive inspireret til at tage en faglært uddannelse,” siger Claus Jensen, forbundsformand i Dansk Metal i en kommentar til uddannelsesreformen.

Også TEKNIQ Arbejdsgiverne er positive:

“Vi har længe haft et ungdomsuddannelsessystem, der er knækket midt over. Hvor alt for stor en andel af de unge per automatik har valgt det almene gymnasium. Erhvervsuddannelserne har stået i skyggen, blevet nedprioriteret og set skævt til - selvom der beviseligt er både gode job- og karrieremuligheder. Nu får vi et tiltrængt opgør, hvor flere forhåbentligt vælger et liv som faglært til, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Den nye ungdomsuddannelse, EPX, vil være to-årig. Herefter kan man gå direkte ind på en forkortet udgave af grundforløb 2 på en erhvervsuddannelse.

TEKNIQ Arbejdsgiverne peger på, at det er fornuftigt i forhold til at inspirere de unge, der er i tvivl om deres uddannelsesvalg, men peger ligesom Dansk Metal på, at det ikke må gå ud over de unge, der allerede har besluttet sig for en erhvervsuddannelse direkte fra 9. klasse.

“Vi må ikke glemme, at rigtig mange unge går målrettet efter en erhvervsuddannelse efter folkeskolen. De gider ikke sidde flere år på skolebænken, men vil ud og tjene deres egne penge. Det skal de selvfølgelig også have mulighed for i fremtiden, siger Claus Jensen.

Uddannelsesreformen med oprettelsen af en EPX-uddannelse på landets gymnasie blev præsenteret af regeringen på et pressemøde i dag. Den skal efter planen være infaset i 2030.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding