Uddannelsesreform høster ros fra Dansk Metal og Tekniq Arbejdsgiverne

Regeringen præsenterede i dag sin udannelsesreform, der bl.a. indeholder et nyt spor på gymnasierne - EPX - der skal give en mere erhvervsrettet undervisning. Og det hilses velkommen af de to organisationer.

Forbundsformand Claus Jensen, Dansk Metal, hilser den nye erhvervsrettede gymnasieuddannelse, EPX, velkommen.. Foto: Dansk Metal

Regeringens udspil til at reformere ungdomsuddannelserne er en vigtig milepæl set i lyset af det stigende behov for dygtige faglærte til den grønne omstilling, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne, mens Dansk Metal kalder udspillet for “godt nyt for de unge”.

“Det er positivt og på tide, at regeringen gentænker gymnasiet og foreslår et spor, hvor det teoretiske kombineres med praksisorienteret undervisning. Alt for mange unge går rundt med en studenterhue, de ikke bruger til noget. Når udspillet bliver til virkelighed, er jeg ikke i tvivl om, at flere vil blive inspireret til at tage en faglært uddannelse,” siger Claus Jensen, forbundsformand i Dansk Metal i en kommentar til uddannelsesreformen.

Også TEKNIQ Arbejdsgiverne er positive:

“Vi har længe haft et ungdomsuddannelsessystem, der er knækket midt over. Hvor alt for stor en andel af de unge per automatik har valgt det almene gymnasium. Erhvervsuddannelserne har stået i skyggen, blevet nedprioriteret og set skævt til - selvom der beviseligt er både gode job- og karrieremuligheder. Nu får vi et tiltrængt opgør, hvor flere forhåbentligt vælger et liv som faglært til, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Den nye ungdomsuddannelse, EPX, vil være to-årig. Herefter kan man gå direkte ind på en forkortet udgave af grundforløb 2 på en erhvervsuddannelse.

TEKNIQ Arbejdsgiverne peger på, at det er fornuftigt i forhold til at inspirere de unge, der er i tvivl om deres uddannelsesvalg, men peger ligesom Dansk Metal på, at det ikke må gå ud over de unge, der allerede har besluttet sig for en erhvervsuddannelse direkte fra 9. klasse.

“Vi må ikke glemme, at rigtig mange unge går målrettet efter en erhvervsuddannelse efter folkeskolen. De gider ikke sidde flere år på skolebænken, men vil ud og tjene deres egne penge. Det skal de selvfølgelig også have mulighed for i fremtiden, siger Claus Jensen.

Uddannelsesreformen med oprettelsen af en EPX-uddannelse på landets gymnasie blev præsenteret af regeringen på et pressemøde i dag. Den skal efter planen være infaset i 2030.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

04.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Dansk VVS-talent klar til EuroSkills 2025

04.09.2025Installator.dk

Tænketank advarer: Odsherred-sagen kan gøre lån dyrere for forsyningsselskaber

04.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Nye krav om asbestuddannelse ved alt arbejde med asbest

04.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

04.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

03.09.2025Condair A/S

Sponseret

Ses vi til webinar, på jeres arbejdsplads eller på messe?

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

01.09.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

02.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Arbejdsmiljøledelse på byggepladsen

Lær om sikkerhed og arbejdsmiljø på byggepladsen.

Dato

05.09.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Vølund Varmeteknik A/S
Webinar
Gratis webinar om fremtidens boligventilation - Vølund S735

Installation af vand, varme og ventilation kræver ofte flere separate systemer – og det kan være både komplekst og pladskrævende. Men hvad nu hvis du kunne samle det hele i én kompakt og energieffektiv løsning, der allerede har vundet priser på europæiske markeder? 🏆

Dato

05.09.2025

Tid

10:00

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup