Udfasning af oliefyr er langt fra målet - behov for omlægning af tilskud

I mange kommuner er regeringens politiske målsætning om udfasning af gasfyr i 2030 langt fra målet. Kommuner med ingen eller begrænset adgang til kollektiv varmeforsyning topper listen. Ny rapport peger på, at tilskuddet til varmepumper bør omlægges.

Mens det i København blot er 0,63 pct. af parcelhusene, der opvarmes med oliefyr er tallet 27 pct. på Læsø, mens andre ø-kommuner som Lolland og Langeland også er langt fra målet med oliefyr i ca. 17 pct. af husene.

Det viser en analyse, som den juridiske rådgivningsvirksomhed TestaViva har udarbejdet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.

I 32 af af landet kommuner er 10 pct. eller flere af parcel/stuehuse fortsat opvarmet af oliefyr, mens andelen ligger meget lavt i store byer med kollektiv varmeforsyning.

Derfor er det altovervejende varmepumper, der er alternativet i de oliefyr-opvarmede hjem.

Varmepumpeindustrien glæder sig over, at tilskuddet til vandbaserede varmepumper i 2026 er hævet fra 17.000 kr. til 27.000 kr., men peger samtidig på, at der skal mere til, hvis regeringens mål om at udfase oliefyrene fra danske hjem i 2030 skal nås.

“Den del vi kigger ind i er, at det ofte huse, der generelt set har lave ejendomsværdier i forhold til gennemsnittet, der fortsat har oliefyr som opvarmningskilde. Derfor er der behov for et ekstra skub, hvis vi skal få dem med. Ellers kan det resultere i en negativ social spiral, hvor det er svært for beboerne at komme ud af den, fordi den næste olieregning hele tiden lurer,” siger Jens Henrik Mæng, der med medlem af Varmepumpeforeningens bestyrelse med ansvar for kommunikation og marked, til installator.dk

Varmepumpeindustrien er i gang med en analyse af, hvordan en fremtidig model for tilskud til varmepumper skal se ud. Resultatet ventes at foreligge i starten af 2026.

En ny rapport fra De Økonomiske Råd peger på, at to ud af tre tilskud til varmepumper gives til boligejere, der også ville have installeret en varmepumpe uden tilskud. Det er med andre ord boligejere med høje indkomster, som har fået gavn af tilskuddet.

Ifølge analysen har det “formentlig” en større gavnlig effekt på udledningen af drivhusgas, hvis tilskuddet til varmepumper målrettes boligejere med relativt lave indkomster, som har sværere ved at afholde udgiften til køb af varmepumpe.

Oversigt over andelen af parcelhuse/stuehuse med oliefyr i landets kommuner.

KommuneAndel parcelhuse/stuehuse med oliefyrProcent fald siden 2020
København0.53%70.85%
Odense0.95%40.35%
Albertslund1.15%75.64%
Frederiksberg1.48%87.07%
Brøndby2.05%38.39%
Vallensbæk2.27%45.98%
Dragør2.49%36.51%
Gentofte2.64%78.91%
Aarhus2.85%51.89%
Solrød2.88%64.69%
Ballerup2.92%39.87%
Fredericia3.26%49.23%
Hvidovre3.34%56.10%
Greve3.35%48.40%
Tårnby3.45%37.44%
Gladsaxe3.50%77.88%
Furesø3.81%50.70%
Allerød3.90%64.18%
Herlev3.92%45.65%
Hørsholm4.06%59.00%
Rødovre4.22%39.65%
Roskilde4.39%45.71%
Ishøj4.40%43.45%
Esbjerg4.43%38.70%
Rudersdal4.55%62.16%
Fanø4.56%42.31%
Lyngby-Taarbæk4.69%39.15%
Glostrup4.75%54.74%
Egedal4.75%45.50%
Horsens4.78%61.11%
Helsingør4.90%50.39%
Silkeborg4.96%38.25%
Herning5.03%39.88%
Aalborg5.17%42.35%
Skanderborg5.23%49.30%
Høje-Taastrup5.41%42.73%
Ikast-Brande5.57%36.82%
Kerteminde5.87%54.40%
Billund6.10%34.65%
Kolding6.19%35.39%
Fredensborg6.58%42.67%
Vejle6.60%43.32%
Sønderborg6.77%42.35%
Nyborg7.04%35.94%
Frederikshavn7.21%41.12%
Favrskov7.48%43.58%
Frederikssund7.51%40.63%
Halsnæs7.57%44.19%
Hillerød7.87%42.51%
Haderslev7.93%39.36%
Hedensted8.13%47.17%
Holstebro8.14%35.43%
Svendborg8.27%50.62%
Næstved8.46%46.10%
Aabenraa8.78%36.96%
Rebild8.91%39.22%
Holbæk9.00%46.52%
Randers9.25%34.21%
Faaborg-Midtfyn9.29%47.10%
Køge9.57%53.91%
Vesthimmerlands9.64%37.48%
Faxe9.80%41.16%
Odder9.84%45.82%
Bornholm9.96%39.90%
Middelfart10.04%46.70%
Slagelse10.10%41.20%
Kalundborg10.42%38.61%
Hjørring10.51%35.40%
Sorø10.74%47.94%
Vejen11.04%35.85%
Viborg11.09%41.17%
Ringkøbing-Skjern11.13%38.62%
Varde11.43%41.01%
Jammerbugt11.47%46.03%
Brønderslev11.57%34.27%
Syddjurs11.65%40.47%
Skive11.87%39.89%
Lejre12.04%46.86%
Ringsted12.04%49.66%
Struer12.04%37.43%
Thisted12.20%42.52%
Tønder12.25%38.89%
Mariagerfjord12.30%40.11%
Lemvig12.39%47.06%
Assens12.57%42.19%
Samsø12.88%46.10%
Norddjurs13.38%38.43%
Vordingborg13.56%42.14%
Guldborgsund13.64%42.10%
Ærø13.81%38.21%
Odsherred13.92%48.96%
Stevns14.17%41.17%
Gribskov14.31%41.02%
Morsø15.79%44.01%
Nordfyns16.72%37.67%
Langeland17.16%43.16%
Lolland17.58%38.26%
Læsø27.21%32.84%

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

AI-styring reducerer varmeforbruget med 30 pct.

Installator.dk

Nordomatic køber dansk specialist i bygningsautomatik

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

EU vil gøre tekniske standarder gratis

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams