Udfasning af oliefyr er langt fra målet - behov for omlægning af tilskud

I mange kommuner er regeringens politiske målsætning om udfasning af gasfyr i 2030 langt fra målet. Kommuner med ingen eller begrænset adgang til kollektiv varmeforsyning topper listen. Ny rapport peger på, at tilskuddet til varmepumper bør omlægges.

Mens det i København blot er 0,63 pct. af parcelhusene, der opvarmes med oliefyr er tallet 27 pct. på Læsø, mens andre ø-kommuner som Lolland og Langeland også er langt fra målet med oliefyr i ca. 17 pct. af husene.

Det viser en analyse, som den juridiske rådgivningsvirksomhed TestaViva har udarbejdet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.

I 32 af af landet kommuner er 10 pct. eller flere af parcel/stuehuse fortsat opvarmet af oliefyr, mens andelen ligger meget lavt i store byer med kollektiv varmeforsyning.

Derfor er det altovervejende varmepumper, der er alternativet i de oliefyr-opvarmede hjem.

Varmepumpeindustrien glæder sig over, at tilskuddet til vandbaserede varmepumper i 2026 er hævet fra 17.000 kr. til 27.000 kr., men peger samtidig på, at der skal mere til, hvis regeringens mål om at udfase oliefyrene fra danske hjem i 2030 skal nås.

“Den del vi kigger ind i er, at det ofte huse, der generelt set har lave ejendomsværdier i forhold til gennemsnittet, der fortsat har oliefyr som opvarmningskilde. Derfor er der behov for et ekstra skub, hvis vi skal få dem med. Ellers kan det resultere i en negativ social spiral, hvor det er svært for beboerne at komme ud af den, fordi den næste olieregning hele tiden lurer,” siger Jens Henrik Mæng, der med medlem af Varmepumpeforeningens bestyrelse med ansvar for kommunikation og marked, til installator.dk

Varmepumpeindustrien er i gang med en analyse af, hvordan en fremtidig model for tilskud til varmepumper skal se ud. Resultatet ventes at foreligge i starten af 2026.

En ny rapport fra De Økonomiske Råd peger på, at to ud af tre tilskud til varmepumper gives til boligejere, der også ville have installeret en varmepumpe uden tilskud. Det er med andre ord boligejere med høje indkomster, som har fået gavn af tilskuddet.

Ifølge analysen har det “formentlig” en større gavnlig effekt på udledningen af drivhusgas, hvis tilskuddet til varmepumper målrettes boligejere med relativt lave indkomster, som har sværere ved at afholde udgiften til køb af varmepumpe.

Oversigt over andelen af parcelhuse/stuehuse med oliefyr i landets kommuner.

KommuneAndel parcelhuse/stuehuse med oliefyrProcent fald siden 2020
København0.53%70.85%
Odense0.95%40.35%
Albertslund1.15%75.64%
Frederiksberg1.48%87.07%
Brøndby2.05%38.39%
Vallensbæk2.27%45.98%
Dragør2.49%36.51%
Gentofte2.64%78.91%
Aarhus2.85%51.89%
Solrød2.88%64.69%
Ballerup2.92%39.87%
Fredericia3.26%49.23%
Hvidovre3.34%56.10%
Greve3.35%48.40%
Tårnby3.45%37.44%
Gladsaxe3.50%77.88%
Furesø3.81%50.70%
Allerød3.90%64.18%
Herlev3.92%45.65%
Hørsholm4.06%59.00%
Rødovre4.22%39.65%
Roskilde4.39%45.71%
Ishøj4.40%43.45%
Esbjerg4.43%38.70%
Rudersdal4.55%62.16%
Fanø4.56%42.31%
Lyngby-Taarbæk4.69%39.15%
Glostrup4.75%54.74%
Egedal4.75%45.50%
Horsens4.78%61.11%
Helsingør4.90%50.39%
Silkeborg4.96%38.25%
Herning5.03%39.88%
Aalborg5.17%42.35%
Skanderborg5.23%49.30%
Høje-Taastrup5.41%42.73%
Ikast-Brande5.57%36.82%
Kerteminde5.87%54.40%
Billund6.10%34.65%
Kolding6.19%35.39%
Fredensborg6.58%42.67%
Vejle6.60%43.32%
Sønderborg6.77%42.35%
Nyborg7.04%35.94%
Frederikshavn7.21%41.12%
Favrskov7.48%43.58%
Frederikssund7.51%40.63%
Halsnæs7.57%44.19%
Hillerød7.87%42.51%
Haderslev7.93%39.36%
Hedensted8.13%47.17%
Holstebro8.14%35.43%
Svendborg8.27%50.62%
Næstved8.46%46.10%
Aabenraa8.78%36.96%
Rebild8.91%39.22%
Holbæk9.00%46.52%
Randers9.25%34.21%
Faaborg-Midtfyn9.29%47.10%
Køge9.57%53.91%
Vesthimmerlands9.64%37.48%
Faxe9.80%41.16%
Odder9.84%45.82%
Bornholm9.96%39.90%
Middelfart10.04%46.70%
Slagelse10.10%41.20%
Kalundborg10.42%38.61%
Hjørring10.51%35.40%
Sorø10.74%47.94%
Vejen11.04%35.85%
Viborg11.09%41.17%
Ringkøbing-Skjern11.13%38.62%
Varde11.43%41.01%
Jammerbugt11.47%46.03%
Brønderslev11.57%34.27%
Syddjurs11.65%40.47%
Skive11.87%39.89%
Lejre12.04%46.86%
Ringsted12.04%49.66%
Struer12.04%37.43%
Thisted12.20%42.52%
Tønder12.25%38.89%
Mariagerfjord12.30%40.11%
Lemvig12.39%47.06%
Assens12.57%42.19%
Samsø12.88%46.10%
Norddjurs13.38%38.43%
Vordingborg13.56%42.14%
Guldborgsund13.64%42.10%
Ærø13.81%38.21%
Odsherred13.92%48.96%
Stevns14.17%41.17%
Gribskov14.31%41.02%
Morsø15.79%44.01%
Nordfyns16.72%37.67%
Langeland17.16%43.16%
Lolland17.58%38.26%
Læsø27.21%32.84%

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup