Udvikling af varmepumpe på propan på vej

Ny varmepumpe, der anvender et naturligt kølemiddel (propan), er på vej. Varmepumpen bliver forberedt til det danske elsystem med indstillinger, som muliggør at varmepumpen kan køre i bestemte tidsperioder.

Ny varmepumpe, der anvender et naturligt kølemiddel (propan), er på vej. Varmepumpen bliver forberedt til det danske elsystem med indstillinger, som muliggør at varmepumpen kan køre i bestemte tidsperioder. Foto: Arkivfoto..

I ELFORSK-projektet ” Udvikling af varmepumpe på propan, optimeret efter danske forhold” er der blevet udviklet en ny styring til prototype 1 af propanvarmepumpen (5-16kW). Styringen er adapteret fra en Danfoss PLC og derefter tilpasset og forbedret. Det giver langt større frihed til at udvikle nye og forbedre eksisterende styringer. Styringen bliver justeret til at håndteret afrimning bedre.

Implementering af drift tid
I den nye styring er det blevet nemmere at lave ændringer og udvikle nyt. Heriblandt kan nævnes ”17-20-driften”, altså styring af driften mellem klokken 17-20, som vil blive muligt for slutkunden at anvende. Kl. 17-20-driften kan både indstilles til at varmepumpen kun må køre et bestemt antal minutter i tidsintervallet, eller at den kan være helt slukket. Det vil naturligvis blive valgfrit for slutkunden om denne indstilling overhovedet skal være slået til. Navngivningen ”17-20 Driften” er dog ikke andet end det, et navn, da slutkunden også vil kunne ændre på, hvornår tidsintervallet skal starte og slutte.

Styring af overhedning
Regulering af overhedning har tidligere vist sig som et problem på prototype 1. Problemet bestod i at temperaturen til beregning af overhedning blev målt for tæt på andre varme komponenter, som påvirkede temperaturmålingerne. Det gav forkerte temperaturmålinger, som førte til forkert åbningsgrad af termoventilen. Det gav ustabil regulering af overhedningen og forringet ydeevne. Problemet er blevet løst ved at flytte temperaturføleren.

Læs også: Klimavenlige varmepumper har fundet vej til Danmark

Det har tidligere været nævnt at Elektromagnetisk interferens (EMI) kunne blive et problem. Det har det også vist sig at være, dog har løsningen været at adskille de mange meter kabel, der blev brugt til signaler og effekt, så de ikke løber parallelt. Dette kan også løses ved at skærmet kabel og placering af frekvensomformer i en ude del.
Projektet er udviklet i et samarbejde mellem Søren Thyregod Madsen, DVI Energi, Nærvarmeværket a.m.b.a. og Aalborg Universitet – AAU og er afsluttet ultimo 2022.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER TIL JER] Vi forbereder - I installerer

09.02.2026Installator.dk

Bred politisk aftale skal sikre hurtigere udbygning af elnettet

06.02.2026WAGO Denmark A/S

Sponseret

Traditionel installation kræver tid, værktøj og tålmodighed.

05.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel LED-belysning til industri og lager

05.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER] "Alcadon er en ekstra mand i teamet"

03.02.2026Installator.dk

Ewii tager ansvaret for blackout på Bornholm

02.02.2026Installator.dk

Iskold januar har presset elprisen højt op

02.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT kampagne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning