Udvikling af varmepumpe på propan på vej

Ny varmepumpe, der anvender et naturligt kølemiddel (propan), er på vej. Varmepumpen bliver forberedt til det danske elsystem med indstillinger, som muliggør at varmepumpen kan køre i bestemte tidsperioder.

Ny varmepumpe, der anvender et naturligt kølemiddel (propan), er på vej. Varmepumpen bliver forberedt til det danske elsystem med indstillinger, som muliggør at varmepumpen kan køre i bestemte tidsperioder. Foto: Arkivfoto..

I ELFORSK-projektet ” Udvikling af varmepumpe på propan, optimeret efter danske forhold” er der blevet udviklet en ny styring til prototype 1 af propanvarmepumpen (5-16kW). Styringen er adapteret fra en Danfoss PLC og derefter tilpasset og forbedret. Det giver langt større frihed til at udvikle nye og forbedre eksisterende styringer. Styringen bliver justeret til at håndteret afrimning bedre.

Implementering af drift tid
I den nye styring er det blevet nemmere at lave ændringer og udvikle nyt. Heriblandt kan nævnes ”17-20-driften”, altså styring af driften mellem klokken 17-20, som vil blive muligt for slutkunden at anvende. Kl. 17-20-driften kan både indstilles til at varmepumpen kun må køre et bestemt antal minutter i tidsintervallet, eller at den kan være helt slukket. Det vil naturligvis blive valgfrit for slutkunden om denne indstilling overhovedet skal være slået til. Navngivningen ”17-20 Driften” er dog ikke andet end det, et navn, da slutkunden også vil kunne ændre på, hvornår tidsintervallet skal starte og slutte.

Styring af overhedning
Regulering af overhedning har tidligere vist sig som et problem på prototype 1. Problemet bestod i at temperaturen til beregning af overhedning blev målt for tæt på andre varme komponenter, som påvirkede temperaturmålingerne. Det gav forkerte temperaturmålinger, som førte til forkert åbningsgrad af termoventilen. Det gav ustabil regulering af overhedningen og forringet ydeevne. Problemet er blevet løst ved at flytte temperaturføleren.

Læs også: Klimavenlige varmepumper har fundet vej til Danmark

Det har tidligere været nævnt at Elektromagnetisk interferens (EMI) kunne blive et problem. Det har det også vist sig at være, dog har løsningen været at adskille de mange meter kabel, der blev brugt til signaler og effekt, så de ikke løber parallelt. Dette kan også løses ved at skærmet kabel og placering af frekvensomformer i en ude del.
Projektet er udviklet i et samarbejde mellem Søren Thyregod Madsen, DVI Energi, Nærvarmeværket a.m.b.a. og Aalborg Universitet – AAU og er afsluttet ultimo 2022.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

17.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[256 stykker Ferrero] AI presser vægten og kravene til datacentre ændrer sig

15.12.2025Installator.dk

Elprisen ender på 61 øre i 2025 – blandt de laveste i fem år

15.12.2025ABB A/S

Sponseret

ABB Terra AC kåret som den bedste hjemmelader på det danske marked

15.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Priskampagne: Spar 15% på LK® One de sidste 2 uger af december

15.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[JULEKONKURRENCE] Et stabilt fundament er ikke til diskussion!

12.12.2025Installator.dk

Nyt initiativ skal gøre elbranchen mere mangfoldig

12.12.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle