Underskriftsindsamling skal redde håndværkerfradrag

Håndværkerfradraget er så populært både inden for og uden for byggebranchen, at der nu er startet en underskriftsindsamling for at bevare fradraget.

3byggetilbud.dk har et mål om at indsamle 50.000 underskrifter for at få forlænget håndværkerfradraget..

Håndværkerfradraget, der står til at udløbe med udgangen af 2014, er så vigtigt for branchen, at 3byggetilbud.dk, som formidler bygge- og renoveringsopgaver, nu har lanceret en redningsaktion i form af en underskriftsindsamling. 2.000 borgere, politikere og håndværkere har allerede sat deres signatur på indsamlingen, skriver epn.dk. 

Læs også: Sommerhusejerne benytter flittigt håndværkerfradraget

"Vi plejer ikke at gå ind i politik, men denne gang kunne vi simpelthen ikke lade være. Vi oplever dagligt, at vores leverandører nyder godt af fradraget," siger Maria Carlsen, som er kommunikationschef hos 3byggetilbud.dk, til epn.dk. 

Ordningen giver grønne renoveringer
Ordningen gør det muligt at få fradrag for 15.000 kr. pr. person i en husstand for håndværkerarbejde. Og mange af de privatpersoner, der har skrevet under på indsamlingen, fortæller også om de grønne effekter af ordningen.

"Det har betydet for mig at kunne skifte 10 vinduer ud til lavenergi og til at få solceller til strøm," skriver Annelie Rose på hjemmesiden bevarfradraget.dk.

Læs også: Sådan kan vi skabe jobs i byggebranchen

"Jeg får vasket vinduer på abonnement. Vi har desuden fået isoleret huset og overvejer at få lavet yderligere renoveringer," istemmer Bo Nørgaard Larsen.

Desuden er der flere håndværkere, der skriver, at de har fået arbejde på grund af ordningen.

Målet for 3byggetilbud.dk er at indsamle 50.000 underskrifter, som skal indleveres på Christiansborg.

- JDN

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S ansætter erfaren PA til ledelsen

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle