Undersøgelse: Mange dansker misser strømbesparelser i hjemmet

Selvom sæsonen for vintertariffer er begyndt, ændrer mange danskere ikke deres vaner for strømforbrug. Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og NRGi.

Godt 40 procent af de adspurgte flytter ikke elforbruget til døgnets billigste timer, viser ny undersøgelse.. Foto: Gjensidige

Vintertariffer har siden 1. oktober gjort det dyrere at forbruge strøm og den rene strømpris nåede i sidste uge et rekordhøjt niveau.

Alligevel giver flere end 4 ud af 10 danskere i en ny undersøgelse udtryk for, at de ikke flytter deres strømforbrug til døgnets billigere timer. 31 procent siger, at de ikke overvejer at ændre deres strømforbrug, mens 14 procent svarer at de ikke ved, hvad de vil gøre.  

Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og NRGi.

“Mange tænker måske ikke over, at det kan gøre en stor forskel på elregningen, hvornår på dagen man bruger strømmen. Men med vintertarifferne er det ekstra vigtigt at flytte forbruget væk fra de dyreste timer, hvis man vil spare penge uden at gå på kompromis med hverdagen i vinterhalvåret,” siger Bo Halm Andersen, der er energikonsulent i NRGi.

-emte

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige og NRGi blandt 1.031 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år. 

Har du ændret/flyttet noget af dit strømforbrug i hjemmet eller overvejet at ændre/flytte noget af dit strømforbrug som følge af netselskabernes vintertarif som trådte i kraft 1. oktober?Med ændret/flyttet menes i denne sammenhæng om du/I er begyndt at anvende en større del af jeres strømforbrug i tidsrummet 00:00-06:00 (lavlast), fx vaske tøj, anvende opvaskemaskine, oplade bil mv. 
Ja, jeg har allerede ændret mit strømforbrug som følge af netselskabernes vintertarif 22% 
Ja, jeg overvejer at ændre mit strømforbrug som følge af netselskabernes vintertarif 11% 
Nej, jeg har ikke overvejet at ændre mit strømforbrug som følge af netselskabernes vintertarif 31% 
Nej, jeg har allerede tidligere ændret mit strømforbrug og har derfor ikke behov for at ændre yderligere som følge af netselskabernes vintertarif 22% 
Ved ikke 14% 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup