Varmepumpen giver baghjul til andre energirenoveringer

En varmepumpe er den bedste investering for husejerne i forhold til andre energirenoveringer. Det konkluderer ny rapport fra Teknologisk Institut.

Undersøgelsen fra Teknologisk Institut slår fast, at man helst skal installere en varmepumpe, hvis man som husejer ønsker den billigste energirenovering..

Du skal som husejer altid begynde med at installere en varmepumpe, hvis du vil lave den mest omkostningseffektive energirenovering i hjemmet.

Så præcis er konklusionen i en netop offentliggjort rapport fra Teknologisk Institut, der sammenligner flere forskellige former for energirenoveringer. 

Rapporten rammer dermed en pæl gennem myten om, at man skal isolere og skifte døre og vinduer, før man installerer en varmepumpe, påpeger Tekniq Arbejdsgiverne.

”Det er et grundlæggende opgør, som i tørre tal dokumenterer, at det er en bedre forretning – både teknisk og økonomisk – at renovere de tekniske installationer først. Det skyldes blandt andet, at besparelsen kan være med til at finansiere renoveringen af klimaskærmen senere”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq Arbejdsgiverne.

Teknologisk Institut tager udgangspunkt i fire forskellige scenarier ved energirenovering af et parcelhus på 160 kvadratmeter. Her kommer installationen af en luft/vand-varmepumpe ind på en klar førsteplads, da det kun tager seks år at tjene investeringen på 120.000 kroner hjem. 

Til sammenligning tager det 14 år at nå samme mål, hvis man nøjes med at sætte nye vinduer og døre i sit hus i stedet for en varmepumpe – til samme pris på 120.000 kroner.

Grønne gevinster med det samme
Hvis man investerer i både varmepumpe, døre og vinduer samtidigt, så tager det ni år at tjene investeringen hjem igen. Det hænger sammen med, at investeringen naturligvis er noget større.

Læs også: Klimavenlige varmepumper har fundet vej til Danmark

Rapporten konkluderer, at nye varmepumper i sig selv er meget energieffektive, når de er korrekt installeret og indreguleret. Det gælder både ved høje og lave temperaturer og uanset husets øvrige tekniske installationer. 

En varmepumpe kan klare opvarmningen af langt de fleste huse, men i nogle tilfælde kan det være nødvendigt at udskifte enkelte radiatorer.

Teknologisk Institut gennemgår en lang række scenarier med store og små energirenoveringer. Det omfatter renoveringer både med og uden varmepumper og som opdelte investeringer, der giver alternativer til at lave hele investeringen på en gang.

Selv hvis man tager udgangspunkt i et mindre hus på 130 kvadratmeter, så indtager varmepumpen stadig førstepladsen over de bedste investeringer. Det er samlet set en relativ lille investering, som fra første dag vil gavne både pengepung og klimaregnskab.

”Udsigten til renoveringsprojekter på flere hundredetusinde kroner holder mange boligejere fra at gå i gang med at renovere, og for dem er rapporten godt nyt. Med varmepumperne har vi et effektivt middel, som man straks kan gå i gang med. Det er økonomisk fordelagtigt og gavner den grønne omstilling her og nu”, siger Simon O. Rasmussen. 

De fire scenarier for energirenoveringer spænder prismæssigt fra 120.000 kroner til 600.000 kroner. Den dyreste løsning er en gennemgribende renovering af klimaskærmen kombineret med en luft/vand-varmepumpe. En løsning, der er mere end 20 år om at tjene sig selv hjem igen investering.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel belysning til ethvert miljø

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online