Varmepumpesalget faldet tilbage på 2018-niveau

Efter et år med historisk lave salgstal viser varmepumpemarkedet spirende tegn på bedring, men det er stadig banket tilbage til niveauet i 2018, viser nye tal fra Energistyrelsen.

Der blev i fjor blot solgt knap 10.000 væske-vand og luft-vand varmepumper, hvilket er en fjerdedel i forhold til rekordåret 2022..

Det samlede salg af vandbårne varmepumper faldt i 2024 med 60 procent i forhold til året før. Så selvom varmepumperne har fået deres folkelige gennembrud i løbet af de seneste ti år, så skal vi helt tilbage til 2018 for at finde samme lave salgstal, viser nye salgstal fra Energistyrelsen. 

Der blev i 2024 blot solgt 9.790 luft-vand og væske-vand (jordvarme) varmepumper mod 24.400 i fjor og 40.000 i rekordåret 2022, viser tallene fra Energistyrelsen.

“Hvis vi skal sikre, at Danmarks grønne omstilling fortsætter, skal der være et vedvarende fokus på at gøre det attraktivt for forbrugerne at vælge grønne løsninger som varmepumper frem for fossile alternativer,” siger Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.  

Efter en gedigen nedtur i salget af varmepumper de seneste par år, begyndte udviklingen at vende i sidste halvår af 2024. Det var dog langtfra nok til at undgå et stort fald, når man sammenligner over hele året, skriver tekniq.dk

-emte 

Foto: Energistyrelsen/TEKNIQ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli Bravo Lite gulvvarmesystem.

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding