Veltek: Vi taber arbejdspladser og energibesparelser

Veltek, Tekniq, Dansk El-Forbund og Blik og Rør påpeger over for klimaministeren, at en ændring af nettomålerordningen sammen med et stop for BoligJob-ordningen betyder både tabte energibesparelser og lavere beskæftigelse.

Udsigten til en ændring af nettomålerordningen og et stop for BoligJobordningen med udgangen af 2012 har fået TEKNIQ, Blik og Rør, Dansk El-Forbund og VELTEK til i fællesskab at sende et brev til klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard.

”Set i lyset af hvor vigtig solenergi er i regeringens energiplan, virker det ganske paradoksalt, at den foreslåede ændring af nettomålerordningen giver forbrugerne et væsentligt mindre incitament til at investere i solceller. Konsekvensen bliver formentlig et øjeblikkeligt stop for salget og dermed tab af flere tusinde arbejdspladser såvel som omsætning for dansk erhvervsliv. Vi kan i finanslovsforslaget for 2013 ikke finde det mindste tegn på kompensation og har meget svært ved at se, hvordan den betydelige energibesparelse, som går tabt ved samme lejlighed, skal realiseres”, fastslår Willy Goldby, direktør i vvs- og el-tekniske leverandørers brancheforening, VELTEK.

Alene i 2012 genererede solcelleinvesteringer 1700 ekstra jobs herhjemme sammenlignet med året før, viser tal fra Dansk Solcelleforening og TEKNIQ.

”Nettomålingsordningen for solceller er en af de største energi- og klimapolitiske succeser.Med ordningen er det lykkedes at få 30.000 danskere til at investere tre milliarder kroner af egen lomme i energibesparelser i hjemmet. Det vil vores øjne være tåbeligt at afvikle ordningen, i stedet bør man forbedre og udvide den. Og BoligJobordningen kunne, hvis den var blevet til en energirenoveringspulje, have sat yderligere gang i energiinvesteringerne ude hos boligejerne. Det ville give både energibesparelser, vækst og arbejdspladser. Den mulighed er man nu ved at spille sig af hænde”, siger administrerende direktør i TEKNIQ, Niels Jørgen Hansen.

Dansk El-Forbund opfordrer ministeren til at prioritere klima og beskæftigelse frem for inddrivelse af afgifter.

”Det er helt forfejlet af ministeren at sige, at nettomålerordningen har spillet fallit. Solcellepriserne er faldende, men at tro, at det i sig selv vil kunne drive markedet uden målerordning, er naivt”, vurderer Jørgen Juul Rasmussen, formand for Dansk El-Forbund. Han fortsætter:

”Vi troede, at klima-, energi- og bygningsministeren var mere optaget af klimaet og beskæftigelse end at inddrive afgifter. Vi håber, at ministeren vil vedblive med at prioritere klima og beskæftigelse
højest. Nettomålerordningen har været effektiv til at skabe job og grøn omstilling. Det er ærgerligt, hvis denne succes skal stoppes blot for at inddrive afgifter”.

Også Blik- og Rørarbejderforbundet opfordrer ministeren til at sætte energirenovering og beskæftigelse over perspektivløs besparelse.

”Både nettomålerordningen og BoligJobordningen har været hjørnesten i regeringens arbejde for at sparke gang i økonomien, skabe et bedre klima og give arbejde til tusinder. Det arbejde er langt fra fuldført, siger Max Meyer, formand for Blik- og Rørarbejderforbundet.

”Der er derimod behov for at skærpe indsatsen, og vi opfordrer derfor til, at regeringen gennemfører sit tidligere forslag om at erstatte BoligJobordningen med en grøn støtteordning, der udelukkende fokuserer på energirenovering”, lyder det fra Max Meyer.

-KPE

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut