Vild vækst i webbaseret timesagsstyring hos håndværkervirksomheder

Ordrestyring.dk er for alvor slået igennem på markedet, der oplever en markant efterspørgsel blandt flere aktører i byggebranchen. Det afspejler sig særligt i regnskabet for 2019.

Administrerende direktør Tommy Hahn Sørensen, mener, at væksten blandt andet skyldes, at flere virksomheder efterspørger digitale værktøjer til optimering. Foto: Ordrestyring.dk .

Sagsstyringsplatformen Ordrestyring.dk kan med tallene i 2019 fremvise endnu et solidt regnskab, der blandt andet viser en toplinjevækst på 32 procent. Samtidig er antallet fra brugere gået fra 3.500 til flere end 16.000, hvilket, ifølge administrerende direktør Tommy Hahn Sørensen, afspejler en branche, der i stigende grad efterspørger værktøjer, der effektivt kan optimere driften på projekter.

”De mindre og mellemstore håndværksvirksomheder, som vi først og fremmest henvender os til, de har ekstrem fokus på at optimere driften af virksomheden med bl.a. bedre overblik og at sikre, at alle materialer og alle timer bliver registreret, fordi indtjeningen på projekterne er under pres. Det er nogle af de primære grunde til de i stigende grad investerer i vores løsning”, siger Tommy Hahn Sørensen.

Favner flere faggrupper
Ordrestyring.dks IT-platform, OS3, kan desuden til integreres med flere andre systemer, f.eks. økonomiprogrammer, lønprogrammer, bookingsystem og GPS. Derudover er det nu blevet en langt mere datadrevet platform, som også sikrer håndværksvirksomhederne i forhold til fremtidige digitale muligheder og tiltag.

”Det er stadig først og fremmest VVS’ere og elektrikere, der er koblet på Ordrestyring.dk, men med den nye platform favner vi flere faggrupper, herunder tømrere, malere og entreprenører, og det mærker vi nu”, siger Tommy Hahn Sørensen.

Læs også: Kapitalfond køber Ordrestyring.dk og sætter fart på internationalisering

Han peger endvidere på, at mange af virksomhederne i byggebranchen gerne vil have de mest moderne systemer, blandt andet fordi lærlinge og svende er begyndt at efterspørge digitale værktøjer.

”At indføre en professionel drift- og planlægningsmotor som ordrestyring.dk, handler jo i dag ikke om at afskaffe personalet i administrationen. Det handler i høj grad om at frigøre bogholderen fra en masse manuelt arbejde, og så udnytte data fra systemet og bringe bogholderens viden i spil på en mere intelligent måde, der giver endnu mere værdi til forretningen,” forklarer Tommy Hahn Sørensen.

Samtidig pointerer han, hvordan medarbejderne selv kan registrere og holde styr på deres timer ved hjælp af app'en, hvilket skal lette den daglige drift - både for medarbejderne og for administrationen.

Positive forventinger i 2020
De tidligere år har Ordrestyring.dk reinvesteret det meste overskud i yderligere vækst. På nuværende tidspunkt er virksomheden med egne midler og uden ekstern funding nået dertil, at man har en solid forretning og overvejende har fokus på udvikling og optimering af forretningsdriften.

”Vi er jo samtidig en cloud-baseret virksomhed, der er blevet langt nemmere at drive effektivt, og det smitter nu positivt af på resultatet også”, siger Tommy Hahn Sørensen.

Tommy Hahn Sørensen forventer fortsat vækst i 2020, men fremgangen afhænger af, hvor stor indflydelse coronakrisen kommer til at have på aktiviteterne i byggebranchen.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup