Virkeligheden er bare federe end et tænkt projekt

El-installatør-studerende får gjort svær teori håndgribelig ved at arbejde med Salling Groups nye bageri i Aarhus.

Projektet indeholder også opgaver i jura og organisationsledelse, og det udfordrer de studerende, der alle har baggrund som elektrikere. Foto: Dania..

Salling Groups nye bageri i Aarhus kræver strøm at holde kørende. Og netop det er en faglig udfordring, som el-installatør-studerende på Erhvervsakademi Dania har fået lov til at kigge nærmere på. Først hvordan strømmen er lavet i bygningen, og nu hvordan det kommer ind via forsyningsnettet.

Og den mulighed er de studerende glade for at få.

Fakta om Erhvervsakademi Dania

  • Erhvervsakademi Dania udbyder videregående- og efteruddannelser i Grenaa, Hedensted, Hobro, Horsens, Randers, Silkeborg, Skive og Viborg
  • I alt udbyder Dania 25 videregående uddannelser inden for Business, Sundhed, Oplevelse, Marketing, Teknologi og Administration

  • Samlet er der 2500 fuldtidsstuderende på Dania, hvoraf 300 er internationale studerende

  • Derudover er 2700 deltidsstuderende på efter- og videreuddannelse via Dania Erhverv

  • Erhvervsakademi Dania blev officielt indviet 1. januar 2009 og har 190 fuldtidsansatte medarbejdere.

”Det er en fed måde at arbejde på, og så arbejder vi med noget, der faktisk findes, og vi har set i virkeligheden. Det er ikke noget, underviseren bare har fundet på. Jo mere virkelighedstro, det er, jo sjovere bliver det at arbejde med på studiet”, siger studerende Thomas Doktor på 28 år fra Viborg.

Studerende bliver taget alvorligt

Peter Emil Juul, der er installationschef ved Salling Group, er glad for at kunne give de nuværende studerende praktiske opgaver.

”Da jeg selv var studerende, var det dét fedeste med virkelighedens projekter. At man bliver taget alvorligt af samarbejdspartnere, var ekstremt motiverende som studerende, og derfor har jeg altid stillet mig til rådighed med opgaver efter studietiden”, forklarer han.

Undervejs er gruppens elektrikere ikke bare blevet klogere på transformerstationer og effekttab, men også på arbejdet inden for forsyning.

”Jeg troede, det kun var gamle og grå mennesker, der arbejdede med det, men sådan er det jo slet ikke. Det er et felt med tempo og udvikling i, og det går op for mig, at der er mange andre jobmuligheder med installationsuddannelsen, end jeg troede”, siger studerende Mads Grønvad fra Hobro.

Projektet indeholder også opgaver i jura og organisationsledelse, og det udfordrer de studerende, der alle har baggrund som elektrikere.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel belysning skaber de rette rammer hos Agilease

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup