Vrede i el-virksomhed: Vi har bestilt to containere med kinesiske solceller

Herning El-Center er kommet i klemme, fordi virksomheden har bestilt solceller direkte fra en kinesisk producent. Solcellerne risikerer at blive op til 60 procent dyrere, fordi EU overvejer at indføre en straftold med tilbagevirkende kraft.

Brian Uhre Lassen (tv) og indehaver Klaus Deleuran Svendsen fra Herning El-Center er stærkt utilfredse med, at de risikere at skulle betale straftold af en sending kinesiske solceller. .

Forundring, frustration, vrede. De tre ord beskriver, hvordan man hos Herning El-Center har det med EU's beslutning om at registrere alle kinesiske solceller, der bliver importeret til Europa per 6. marts.

Formålet med registreringen er nemlig at pålægge de kinesiske solceller en straftold på op til 60 procent. Den endelige beslutning om straftolden bliver først taget i EU-systemet til august, men hvis tolden bliver en realitet, kommer den til at gælde med tilbagevirkende kraft. (fra 6. marts)

Læs også: Told på solceller rammer installatører hårdt

Dermed bliver virksomheder som Herning El-Center, der selv importerer solceller direkte fra kinesiske producenter, sat i en ubehagelig klemme, hvor de reelt ikke kender prisen på de solceller, de bestiller – eller allerede har bestilt i Kina.

To containere på vej
Lige nu venter Herning El-Center på to containere med solcellepaneler fra Kina, som var bestilt før den 6. marts – og Brian Uhre Lassen fra virksomhedes salgsafdeling er overordentligt frustreret over, at de nu kan blive op til 60 procent dyrere end ventet.

”Vi har to containere på vej fra Kina, og det kan da absolut mærkes, hvis prisen på dem ender med at blive 50-60 procent højere. Det er en ekstra omkostning, som vi på ingen måde har kalkuleret med, og den skal jo tages et eller andet sted fra, hvis den kommer,” siger Brian Uhre Lassen.

Læs også: Kommende straftold truer solcellemarkedet

Han finder det meget urimeligt, at EU - ud af det blå – indfører en registrering og varsler en mulig told, der virker med tilbagevirkende kraft. Dermed har Herning El-Center nemlig ikke haft muligheden for at tage højde for straftolden i planlægningen af indkøb, mener Brian Uhre Lassen.

 Ud af det blå
”Beslutningen om at registrere alle anlæg, der kommer til Europa per 6. marts, kom meget pludseligt, og vi har ikke haft nogen mulighed for at planlægge anderledes. EU burde have meldt en skæringsdato ud i god tid, så vi vidste, hvad vi havde at forholde os til,” siger Brian Uhre Lassen. Han er irriteret over, at virksomheden nu skal vente et halvt år på, at EU beslutter hvad prisen på virksomhedens kinesiske solceller bliver:   

”Ordet ”tilbagevirkende” får det næsten til at løbe koldt ned ad ryggen på én, fordi der går et halvt år, hvor vi ikke kender prisen på vores vare. Lige nu er vi en fase, hvor vi er nødt til at afvente, og det er meget urimeligt, at man bliver fanget med håret i postkassen på den her måde,” siger Brian Uhre Lassen.

Læs også: Lan-Com vil sælge solceller til elinstallatørerne

Vil stoppe prisdumping
Årsagen til at EU undersøger, om der skal pålægges straftold på kinesiske solceller, er, at solcellerne bliver produceret med store statstilskud i hjemlandet. Dermed bliver prisen på solcellerne kunstigt holdt nede, og der bliver skabt en unfair konkurrence med europæiske producenter.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Brokoblet pinstrip-printkortstik

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup