VVS-elever fra Hansenberg stempler ind til DM i Skills

Ved de regionale mesterskaber i VVS i Syddanmark blev det afgjort, at det er VVS-elev Martin A. Troelsen fra Hansenberg, der skal repræsentere Region Syddanmark ved DM i Skills i København til januar. Mikkel Stenkjær Kristensen er reserve.

Martin A. Troelsen (t.v.) og Mikkel Stenkjær Kristensen fra Hansenberg blev henholdsvis nummer et og to ved de regionale mesterskaber i VVS..

Efter to dages intense konkurrencer mellem otte VVS-elever fra Region Syddanmark på Syddansk Erhvervsskole i Odense, kunne Martin A. Troelsen og Mikkel Stenkjær Kristensen fra Hansenberg i sidste ende indtage podiets to øverste pladser ved de regionale mesterskaber i VVS.

Læs også: Lærlinge og elever skal vise deres skills i København i 2020

Efterfølgende var det en glad Martin A. Troelsen, der kunne skrive regional mester på CV’et – og samtidig indløse en billet til DM i Skills 2020, der finder sted i København til januar.

”Jeg kunne ret hurtigt se, at Mikkel var min nærmeste konkurrent – og jeg tænkte, at han stak af, for han er virkelig dygtig. Så jeg er meget overvældet og glad”, fortæller Martin A. Troelsen, som er i lære hos Jens Kristiansen VVS.

Martin A. Troelsen og Mikkel Stenkjær har faktisk trænet sammen i Hansenbergs VVS-værksteder op til mesterskaberne. Og den træning har altså bogstaveligt talt været guld værd for Martin A. Troelsen.

”Mikkel og jeg har sparret med hinanden og hjulpet hinanden, og Lars Jørgensen var vores fantastiske træner. Han er erfaren, og han har mange gode idéer og tips, så det har bare været træning i topklasse”, siger han.

Andenplads sikrer reservetjans
Mikkel Stenkjær Kristen, der i lære hos EgKris Smedie & VVS, skal med sin andenplads ved de regionale mesterskaber fungere som reserve ved DM i Skills.

”Det har været spændende, lærerigt og sjovt at være med. Man udfordrer sig selv, og man er under tidspres. På forhånd havde jeg ikke alt for høje forventninger til, hvordan jeg ville klare mig, for man ved jo ikke, hvor gode de andre er”, siger han og fortsætter:

”Men jeg gjorde bare mit bedste hele vejen igennem uden at tænke over, hvad de andre gjorde. Og en andenplads er flot, og jeg er meget tilfreds”.

Under konkurrencerne skulle de otte deltagere hen over to dage løse en række opgaver. For eksempel skulle de installere en gaskedel (attrap), gasmålerramme med rørtilslutninger – samt installere en gulvvarmeslange.

Til DM i Skills venter der dog Martin A. Troelsen endnu større opgaver.

Læs også: Region Sjællands bedste VVS-elev er kåret

”Ved DM i Skills bliver man noget mere tidspresset, og der kommer noget mere teknisk ind over. Jeg skal også træne op til den konkurrence, så jeg er bedst muligt forberedt”, siger han.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia