VVS-lærlinge udfordrer både fordomme og hinanden til DM i Skills

Finalisterne ved DM i Skills for vvs-energispecialist-lærlinge er fundet. Under mesterskaberne skal de både konkurrere om titlen som landets bedste og fungere som repræsentanter for deres fag i en tid, hvor der er hårdt brug for at trække flere unge mod erhvervsuddannelserne.

Landets bedste lærlinge skal kåres ved DM i Skills. Arkivfoto. .

De mødtes for nylig for første gang for både at få prøvet tøj til finalen og tage bestik af konkurrenterne.

En af finalisterne er 21-årige Lucas Barkow, som til daglig er i lære hos Jagtvejens VVS i København.

”Det er vildt at været nået til finalen. Jeg har valgt at deltage for min egen skyld og for at udfordre mig selv, så jeg kommer ud i nogle situationer, hvor man virkelig bliver nødt til at holde hovedet koldt. Noget, jeg også kan bruge, når jeg senere skal op til svendeprøven. Og når jeg så står der, jamen så forventer jeg da også at slutte i toppen”, siger han.

Finalisterne ved DM i Skills for vvs-energispecialist-lærlinge:

  • Lucas Barkow – TEC – i lære hos Jagtvejens VVS i København
  • Jonathan Dybvad Nielsen – Herningsholm Erhvervsskole – i lære hos Hovedgård & Omegns VVS
  • Ismail Amziane – Roskilde Tekniske Skole – i lære hos CHVVS i Rødovre
  • Martin Asmussen Troelsen – Hansenberg Kolding – i lære hos Jens Kristiansen VVS i Kolding

Som finalister kommer deltagerne ved DM i Skills både til at fungere som repræsentanter og rollemodeller for en hel branche på et tidspunkt, hvor der mere end nogensinde er brug for at trække flere unge i retning af erhvervsuddannelserne.

”Det er en fed opgave at få. Der er mange ude i byen, som bare tror, det at være vvs-energispecialist handler om at sætte toiletter op, men der er så meget mere i det. For eksempel har vores fag en vigtig opgave, når vi skal spare på energien og forbedre miljøet, og det synes jeg er spændende at være en del af”, siger Lucas Barkow.

Ikke bare en konkurrence
Også hos hans læreplads, Jagtvejens VVS, ser man frem til DM i Skills af flere årsager:

”Det betyder noget for min personlige faglige stolthed, at jeg kan lære de unge mennesker noget. Og det er især rart, når der er tale om en fyr som Lucas, der både er dygtig og nysgerrig på sit fag. Det kan måske også være med til at motivere de andre lærlinge, når de kan se, hvad det kan føre med sig”, siger Jan Andersen, indehaver af Jagtvejens VVS.

Han mener i det hele taget, at DM i Skills har en vigtig funktion.

”Det giver forhåbentlig nogle unge mennesker noget blod på tanden. Man kan jo se, at vi kommer til at mangle håndværkere, så Skills er også en mulighed for at vise fagene frem for især folkeskoleeleverne, der besøger arrangementet”, siger han.

Den samme holdning har man hos Tekniq Arbejdsgiverne, som sammen med blandt andet Blik- og Rørarbejderforbundet arrangerer vvs-energispecialist-lærlingenes konkurrence under DM i Skills.

”Vi har fortsat brug for at øge kendskabet til erhvervsuddannelserne og forbedre erhvervsuddannelsernes image, både hos potentielle elever og ikke mindst deres forældre”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

”DM i Skills har gennem en årrække nu været med til at vise det ypperste af det ypperste indenfor en lang række fag, samtidig med at tilskuerne fra første række kan opleve alle de færdigheder og muligheder, man får adgang til, hvis man vælger en uddannelse som eksempelvis vvs-energispecialist”.

Læs også: VVS-elever fra Hansenberg stempler ind til DM i Skills

Det er den tiende udgave af DM i Skills, som skydes i gang torsdag den 16. januar 2020.

-SMP

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup