Økonomi vejer tungest, når husejere energirenoverer

Besparelser på varmeregningen og elregningen, der kan mærkes. Det er den største motivation for, at husejere går i gang med at energirenovere deres huse.

”Jo bedre økonomi der er i at energirenovere, jo hurtigere kommer husejerne frem til en beslutning om at komme i gang”, siger Henrik N. Knudsen fra Statens Byggeforskningsinstitut. Foto: Ricky John Molloy/Dansk Byggeri..

Snakken om den globale opvarmning og ønsket om mindre afhængighed for Danmark af energiforsyning udefra – den slags har mindre betydning for husejerne. Bedre temperaturforhold, bedre indeklima generelt i boligen og en højere pris ved salg spiller også ind på husejernes lyst til at energirenovere. Blandt de, der har købt hus inden for de sidste par år, er der en tendens til, at husets energiforbrug og indeklima har fået større betydning end tidligere. Yderligere motivation finder husejerne i muligheden for at få tilskud til investeringen, skattefradrag og en fornuftig tilbagebetalingstid.

Læs også: Energirenovering af boliger er gået i stå

Det fremgår af rapporten Energirenovering. Incitamenter og barrierer blandt husejere i Furesø Kommune, fra Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) ved Aalborg Universitet København, som seniorforskerne Henrik N. Knudsen og Ole Michael Jensen har udarbejdet. Forskernes ærinde er at finde ud af, hvorfor det kun er få parcelhusejere, der energirenoverer deres boliger, når der er mange fordele at hente ved en renovering. Rapporten bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 683 parcelhusejere i Furesø Kommune. Furesø er valgt, fordi kommunen har rigtig mange parcelhuse opført i 1960’erne og 70’erne, hvor de fleste parcelhuse blev bygget, inden man for alvor begyndte at tænke på energiforbrug og klimabelastning.

Projektet er udført i samarbejde med Furesø Kommune, der i øjeblikket er i dialog med kommunens parcelhusejere om fremtidig energirenovering.

En femtedel af de danske husejere er i tvivl, om de kan fremskaffe finansieringen, og atter en femtedel tror ikke på, at energirenovering er rentabel på længere sigt. Foto: Ricky John Molloy/Dansk Byggeri..

Usikre husejere
Når det kommer til barriererne for ikke at gå i gang med renoveringerne, siger en tredjedel af husejerne, at de er i tvivl om, hvad der er den rette løsning for at opnå energibesparelser. Herefter drejer det sig om økonomi, da en femtedel er i tvivl, om de kan fremskaffe finansieringen, og atter en femtedel tror ikke på, at energirenovering er rentabel på længere sigt.

”Energirenovering er kompliceret, og det opleves også sådan af mange husejere. Der er derfor behov for, at husejerne hjælpes på vej med både at vise hvilke potentialer, deres huse rummer, hvilke løsninger der er relevante og en afklaring af, hvordan en renovering økonomisk hænger sammen. Jo bedre økonomi der er i at energirenovere, jo hurtigere kommer husejerne frem til en beslutning om at komme i gang”, siger Henrik N. Knudsen.

Læs også: Garantiordning sætter skub i energirenovering

Glade for renoveringen
Når man spørger de husejere, der allerede har gennemført en energirenovering, om deres oplevelser med indsatsen, er de overordnet tilfredse med resultatet. Energibesparelserne svarer stort set til det forventede, og husejerne har i mange tilfælde opnået et bedre indeklima i form af højere rumtemperaturer og færre trækgener. Knap halvdelen forventer, at investeringen vil tjene sig hjem på energibesparelser, mens lidt over en fjerdedel ikke forventer det.

Tilfredsheden er dog så stor, at næsten 90 procent vil anbefale andre at gennemføre en energirenovering.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia