Øland Herning fordobler salget

Siden Lars Pedersen for blot et år siden overtog styringen i Øland Herning, er det lykkes ham at fordoble butikkens omsætning.

Det er lykkes butikschef Lars Pedersen at fordoble salget hos Øland i Herning på ét år. .

Det er kun et års tid siden, Lars Pedersen blev butikschef i Øland Herning. Alligevel er det allerede lykkes ham at øge butikkens salg, så det i dag ligger på mere end det dobbelte.

”Jeg gør meget ud af at forene den gammeldags arbejdsmetode med nye perspektiver”, fortæller Lars Pedersen og fortsætter:

”Lige så vigtigt som det er at kunne forstå godt dansk købmandskab som gode kunderelationer og mødet med de lokale herningensere - mindst ligeså vigtigt er det at forstå den digitale fremtid. Eksempelvis at bestille varer online i dag og modtage dem i morgen”.

Læs også: Grossist i vækst

Øland startede som en enkeltmandsvirksomhed i 1980. Siden er ventilationsspecialisten vokset til 110 medarbejdere og er i dag en del af den globale koncern Saint-Gobain.

-CHM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ: Kompetencer vægter højere end ren straffeattest

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle