Øland: Vækst er efterhånden blevet et problem for branchen

Ventilationsvirksomheden Øland oplever i disse år stor vækst og efterspørgsel. Men den øgede vækst er også forbundet med stor fare, da konsekvensen af det økonomiske opsving er manglende hænder. Lige nu må direktøren hos Øland derfor sige nej til ordrer.

”Vi har været nødt til at trykke pause i ordrebogen, og det er til trods for, at vi kører i treholdsskift og har udvidet alle vores produktionsbånd,” fortæller Carsten Madsen, direktør i Øland. Problemet er, at for mange danskere ikke mener, at det kan betale sig at arbejde, vurderer han. Foto: Øland. .

Det sidste halve år har der været stor vækst og høj efterspørgsel i byggebranchen, og det har Carsten Madsen, direktør i Øland, kunne mærke på en måde, han ikke havde forventet. Han er nemlig tæt på ikke længere at kunne skaffe de manglende hænder, han har brug for til at dække de mange opgaver, og det bekymrer ham.

Læs også: Dansk Byggeri: Vi har brug for reformer, der får flere ud på arbejdsmarkedet 

Og Carsten Madsen er ikke alene om denne bekymring. Flere andre byggevirksomheder deler samme oplevelse, og senest har Dansk Arbejdsgiverforening medgivet, at tendensen gør sig gældende i hele branchen, og at udviklingen går i den retning.

”Vi har været nødt til at trykke på pause i ordrebogen, og det er til trods for, at vi kører i treholdsskift og har udvidet alle vores produktionsbånd. Vi har jo ikke lyst til at sige nej til ordrer, for vi risikerer at få et nej fra kunderne næste gang. Men hvis ventetiden bliver for lang, går kunderne i værste fald til udlandet i stedet,” siger Carsten Madsen.

Han pointerer samtidig, at der rent faktisk er rigeligt med jobs i industrien, men at det for mange danskere stadig ikke giver mening at tage arbejde.

Ventilationsdirektør tror på større dansk beskæftigelse
De manglende hænder skyldes først og fremmest et blomstrende Østeuropa, hvor lande som Polen i disse år oplever gode tider og derfor ikke ser samme nødvendighed i at rejse ud af landet for at tjene penge. Det betyder, at de ressourcer, lande som Danmark har haft siden det sidste byggeopsving i starten af 00’erne, langsomt forsvinder. Men ifølge Carsten Madsen burde det ikke være et afgørende problem for den danske byggebranche.

Læs også: Øland-direktør: "Manglende hænder slider på ambitionerne"

”Jeg tror ikke nødvendigvis, det handler om at åbne en motorvej for de udenlandske arbejdere. Der er masser af danske hænder at gøre godt med, og vi har også rigtig mange ufaglærte, der sagtens kunne tage fra i vores produktion i Aabenraa. Men det er desværre også her, at problemet ligger. De ufaglærte søger nemlig ikke,” forklarer han og fortsætter: 

”Det skyldes hele vores system, og at for mange mener, at det ikke kan betale sig at arbejde. Så det er på Christiansborg, den skal fikses,” siger han. 

Ved at gøre arbejdsmarkedet mere attraktivt for de arbejdsløse, håber Carsten Madsen, at flere ufaglærte og arbejdsløse vil søge hos ventilationsvirksomheden og i byggebranchen generelt.

-JJK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025Installator.dk

Faglærte mænd har det længste arbejdsliv

29.07.2025Installator.dk

AI-løsninger skal forenkle byggeansøgninger

28.07.2025Installator.dk

Flere har søgt ind på tekniske uddannelser

25.07.2025Installator.dk

Danmark langt fra regeringens solcelle-mål

24.07.2025Installator.dk

Ny type medarbejdere i det tekniske erhvervsliv

21.07.2025Installator.dk

Udskudt regelændring rammer unges jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup