2009-katalog fra Lauritz Knudsen

Én gang om året sender Lauritz Knudsen sit katalog ud til el-branchen. I løbet af de næste par uger dumper næsten 40.000 eksemplarer af ”moppedrengen” ind ad brevsprækker landet over.

Med over 3.000 varenumre inklusive alle de nye produktopdateringer er Lauritz Knudsens 2009-katalog nu på gaden.
Det er tykt og tungt, men rummer også tekniske informationer og måltegninger på over 3.000 produkter. Her er alt fra afbrydere i LK FUGA og LK OPUS serierne til bl.a. datamateriel og fremføringsmateriel.

Blandt nyhederne er der en ny LK FUGA lysdæmper, der kan styres via impulsgiver, PIR-føler eller fjernbetjening. Du finder også en ny LK IHC Net dataswitch med en datahastighed på 10/100/1000 Mbps samt nyheder i LK LexCom Rack-serien. Samtidig løfter Lauritz Knudsen sløret for at der inden for det næste halve år kommer en ny, opdateret og forenklet software til det meget udbredte LK IHC-system og nogle nye standardpakker, der inkluderer alle de nye IHC-produkter og muligheder for intelligent styring af et hus eller en bygning.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hilsen fra Lars, vores nye kollega

15.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

15.09.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

Spjald Skole sparer strøm og får bedre lys med ny LED-løsning fra LEDVANCE

12.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Energieffektiv LED belysning løfter ældre kontorbygning til moderne standard – i tæt samarbejde mellem elinstallatør, slutkunde og ECOFOSS

11.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Undgår unødigt strømforbrug med sensor

11.09.2025Installator.dk

Nu vil TREFOR El-net udskifte gamle elmålere

10.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

[SE BILLEDERNE] Tillykke til DKTV!

10.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Stærk, teknisk samarbejdspartner inden for alle former for el-tavler og målerrammer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle