AO klar til at købe op

Brødrene AO Johansen melder ud, at firmaet er klar til at købe op. Udmeldingen kommer i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet for 2014.

AO har i 2014 etableret et fuldautomatisk pallehøjlager. Desuden er firmaet i gang med udviklingen af e-handelsløsninger..

På baggrund af det netop offentliggjorte regnskab for 2014 melder grossisten AO Johansen nu ud, at virksomheden har penge nok på kistebunden til at gå på opkøb.

Læs også: AOs indtjening falder en anelse

”Vores resultat er acceptabelt i år, hvor vi har investeret massivt i vores fremtid. Og det har været tilfredsstillende de seneste to år. Vi har været i stand til at opsamle et højt kapitalberedskab, så hvis der skulle komme noget til salg til den rette pris, er vi klar til at købe”, siger AOs bestyrelsesformand, Henning Dyremose, til børsen.dk.

Byggebranchen har ellers i flere år været præget af overkapacitet og nulvækst. Men nu vurderer Henning Dyremose, at en konsolidering blandt grossisterne i branchen vil være fordelagtig.

”Vi må konstatere, at der er for mange spillere, og de fleste tjener for lidt, så en konsolidering vil være gavnlig. Men vi ser os selv i rollen som dem, der i givet fald skal konsolidere. Det hænger sammen med, at vores kontrollerende hovedaktionær Niels Johansen over for bestyrelsen har slået fast med syvtommersøm, at hans aktiepost i selskabet ikke er og ikke kommer til salg”.

Konsolidering er tiltrængt
Ole Steen Andersen, som er formand for Sanistål, bakker op om behovet for en konsolidering blandt grossisterne, men tvivler på at det vil lykkes.

En fusion mellem AO og Lemvig Müller blev i 2007 afslået af Konkurrencestyrelsen. Det betød, at AO aktion styrtdykkede og Sanistål led et tab på 207 millioner kroner. Afslaget, samt det faktum at afgørelsen ikke blev anket, har ifølge Ole Steen Andersen haft konsekvenser.

Læs også: AO åbner to nye butikker

”Vi er alle i branchen kede af, at fusionsafslaget ikke blev anket. Vi sidder tilbage med en halv afgørelse, og så er det svært at forestille sig, at nogen har mod på at prøve igen. Det har lagt en dæmper på en tiltrængt konsolidering i branchen,” siger han til børsen.dk.

-KLZ

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle