AO klar til at købe op

Brødrene AO Johansen melder ud, at firmaet er klar til at købe op. Udmeldingen kommer i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet for 2014.

AO har i 2014 etableret et fuldautomatisk pallehøjlager. Desuden er firmaet i gang med udviklingen af e-handelsløsninger..

På baggrund af det netop offentliggjorte regnskab for 2014 melder grossisten AO Johansen nu ud, at virksomheden har penge nok på kistebunden til at gå på opkøb.

Læs også: AOs indtjening falder en anelse

”Vores resultat er acceptabelt i år, hvor vi har investeret massivt i vores fremtid. Og det har været tilfredsstillende de seneste to år. Vi har været i stand til at opsamle et højt kapitalberedskab, så hvis der skulle komme noget til salg til den rette pris, er vi klar til at købe”, siger AOs bestyrelsesformand, Henning Dyremose, til børsen.dk.

Byggebranchen har ellers i flere år været præget af overkapacitet og nulvækst. Men nu vurderer Henning Dyremose, at en konsolidering blandt grossisterne i branchen vil være fordelagtig.

”Vi må konstatere, at der er for mange spillere, og de fleste tjener for lidt, så en konsolidering vil være gavnlig. Men vi ser os selv i rollen som dem, der i givet fald skal konsolidere. Det hænger sammen med, at vores kontrollerende hovedaktionær Niels Johansen over for bestyrelsen har slået fast med syvtommersøm, at hans aktiepost i selskabet ikke er og ikke kommer til salg”.

Konsolidering er tiltrængt
Ole Steen Andersen, som er formand for Sanistål, bakker op om behovet for en konsolidering blandt grossisterne, men tvivler på at det vil lykkes.

En fusion mellem AO og Lemvig Müller blev i 2007 afslået af Konkurrencestyrelsen. Det betød, at AO aktion styrtdykkede og Sanistål led et tab på 207 millioner kroner. Afslaget, samt det faktum at afgørelsen ikke blev anket, har ifølge Ole Steen Andersen haft konsekvenser.

Læs også: AO åbner to nye butikker

”Vi er alle i branchen kede af, at fusionsafslaget ikke blev anket. Vi sidder tilbage med en halv afgørelse, og så er det svært at forestille sig, at nogen har mod på at prøve igen. Det har lagt en dæmper på en tiltrængt konsolidering i branchen,” siger han til børsen.dk.

-KLZ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Siger du nej til bedre overblik og mere tid i hverdagen?

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby