Borgmester vil sælge Sydfyns Elforsyning

Svendborg Kommune forsøger at sælge Sydfyns Elforsyning til Energi Fyn, men formanden for Sydfyns Elforsynings repræsentantskab er modstander af et salg.

Foto: Flickr / AiresAlmeida.

Svendborgs borgmester Curt Sørensen vil forsøge at sælge Sydfyns Elforsyning (SEF) til Energi Fyn, og det har skabt uro i det sydfynske, skriver energy-supply.dk.

Provenuet på angiveligt 600-800 millioner kroner skal placeres i en almennyttig fond, som skal bruges til at booste Svendborg. Ifølge Svendborg Netavis er den socialdemokratiske borgmester allerede blevet enig med Venstre om, at salget er en god ide, og nu drejer det sig om at overbevise medlemmerne i Sydfyns Elforsynings repræsentantskab, der består af politisk udpegede medlemmer.

Det kan imidlertid vise sig at blive lidt af en hurdle. I hvert fald er formanden for Sydfyns Elforsyning Guri Krøis modstander af et salg, da man i Svendborg kan risikere at miste omkring 90 arbejdspladser.

"Jeg er ikke tilhænger af store monopoler. Og for det andet så vil jeg gerne som forbrugerrepræsentant og borger i Svendborg bruge SEF til at udvikle Svendborg, ikke til at afvikle i Svendborg. Vi snakker om 90 arbejdspladser i SEF og formentlig snart over 100. Alle ansatte, stort set, er fra Svendborg og betaler skat her. De arbejdspladser vil ikke være her, hvis vi bliver en del af Energi Fyn," siger Guri Krøis til Svendborgs Netavis.

- OWG

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

14.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Modulært AC ladestik med reduceret installationsdybde: fleksibel og pladsbesparende montage

13.10.2025B.E.G.

Sponseret

Økonomisk og intuitiv lysstyring

13.10.2025ABB A/S

Sponseret

Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

12.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[WEBINAR] Spar tid, tjen penge: Vælg den rette fiberløsning fra start!

10.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Uskærmede board-to-board stik med 0,8 mm deling

08.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[HUSK POPCORN] (Gen)se webinaret: “Transformer din PDU til en pengemaskine – og vælg den rette PDU"

08.10.2025Installator.dk

Grønt lys til nyt elnet over Sydsjælland, Lolland og Falster

08.10.2025Wexøe A/S

Sponseret

Kabelopmærkning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle