Bravida vinder stor infrastrukturordre på det nye supersygehus i Odense

Bravida Danmark har netop underskrevet kontrakt med Region Syddanmark om levering, etablering og drift af den samlede 10kV infrastruktur til det nye supersygehus i Odense (Nyt OUH).

Selve etablering af den store infrastrukturopgave påbegyndes til januar og forventes klar til drift i april 2023. Foto: Bravida..

Bravida har indgået kontrakt om etablering og drift af den samlede 10kV infrastruktur i en forbrugsfinansieret model. 

Den samlede 10kV infrastruktur på Nyt OUH har udgangspunkt i et overordnet forsyningsnet med koblingsstation, som også indgår i Bravidas leverance. Koblingsstationen skal forsyne de i alt 35 styks 10 kV transformere, der igen skal levere lavspændingsforsyning til alle bygningsafsnit i det i alt 260.000 kvadratmeter store byggeri, og det hele bindes sammen af fiber-forbindelser for kommunikation og 10 kV kabler.

”Det er en stor og spændende opgave, der ligger foran os, og jeg glæder mig meget over, at det er os, der skal sørge for den samlede infrastruktur på projektet”, siger Ole Høgh, regionsdirektør i Bravida Danmark region Infrastruktur, og påpeger, at de er godt rustet til opgaven.

Flere andre af Bravidas kompetencer kommer derudover i spil i forbindelse med selve byggeriet af koblingsstationen, idet den udover 10 kV koblingsanlægget indeholder køl, ventilation, VVS, elinstallationer, belysningsanlæg, nødbelysningsanlæg, datainstallationer, AIA, ADK, videoovervågning, ABA, BMS samt lynbeskyttelsesanlæg på taget.

Kontrakten indeholder desuden finansiering og efterfølgende drift i en 12,5-årig periode, hvilket udover fuld forsyning i årene blandt andet indebærer regelmæssigt eftersyn og døgnvagt.

Bravida starter projekteringen af forsyningsanlægget i Q4 2021, mens selve etablering af den store infrastrukturopgave påbegyndes til januar og forventes klar til drift i april 2023.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

29.08.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering som drivkraft: Installationsvirksomhed har fået fuldt overblik

29.08.2025Installator.dk

Aarhusiansk lys-virksomhed revitaliseret med kinesiske ejere

29.08.2025OK a.m.b.a.

Sponseret

Ny digital løsning giver overblik over tankninger

28.08.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Vi lyser vejen op til fremtidens fagfolk - ses til EuroSkills!

28.08.2025Installator.dk

En del unge får ikke tilbudt juniormesterlære

27.08.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning under konkursbehandling

27.08.2025Installator.dk

Verdo fyrer 70 medarbejdere

27.08.2025CSRD+CO

Sponseret

Første ESG-rapport i hus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle