Caverion indgår statslig aftale på 600 mio. kr.

Teknikentreprenøren Caverion indgår kontrakt til 600 mio. kr. på byggeri og drift af nyt stort kontorhus på Kalvebod Brygge i København.

Kontorbygningen, der skal opføres på Kalvebod Brygge i København, skal huse Energistyrelsen, Banedanmark, Trafikstyrelsen og Vejdirektoratet. Den ventes at stå klar i 2018. Illustration: Caverion. .

Teknikentreprenøren har sikret sig en aftale på 600 millioner kroner i et af de største OPP-projekter (Offentlig-Privat Partnerskab) i Danmark, når Bygningsstyrelsen bygger et 40.000 kvadratmeter stort kontorhus midt i København.

Caverion får ansvaret for alle tekniske installationer og en 20-årig driftsaftale. Med opgaven tager Caverion livscyklus ansvar og sikrer bygningens stand i aftaleperioden. Kontorbygningen skal huse Energistyrelsen, Banedanmark, Trafikstyrelsen og Vejdirektoratet, og den ventes at stå klar i 2018.

Blåstempling af OPP
Projektet på Kalvebod Brygge er helt i tråd med Caverions strategi om i højere grad at arbejde med livscyklus-løsninger til byggerier.

”At projektet på Kalvebod Brygge bliver udbudt til OPP er en blåstempling af metoden, og den er et nødvendigt skridt for teknik- og vedligeholdelsesbranchen, siger Michael Kirkegaard, direktør for Managed Services i Caverion.

OPP er fremtidens byggeform
Fra statens side ses projektet også som en god mulighed for at gøre sig erfaringer med OPP-modellen i en stor skala.

Den skaber økonomisk sammenhæng mellem anlægsudgifterne og den efterfølgende drift af bygningen. Og den rummer et stærkt incitament til at indarbejde den mest energieffektive løsning i byggeriet og dermed reducere omkostningerne til drift.

De statslige styrelser, som samles i huset, holder i dag til i gamle bygninger i dårlig energi-stand. Så alene på den front bliver der tale om en stor besparelse, når styrelserne flytter ind i de nye rammer.

”OPP- modellen giver et godt incitament til fra starten at indarbejde den mest energieffektive løsning i byggeriet”, siger Michael Kirkegaard.

Det er Nordea Pension og A. Enggaard, der har skrevet kontrakt med Caverion om projektet.

Læs også: Caverion Danmark og Norge bliver sammenlagt

OPP-byggerier er ikke fremmede for Caverion, der tidligere har medvirket i fire byretter, Landsretten i Viborg, og for nuværende Holstebro Politistation.

- JKK 

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025Bravida A/S

Sponseret

Mattias Tesfaye og Bravida er enige om at intensivere arbejdet om at skaffe flere faglærte

24.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller som strategisk ESG-tiltag

24.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Sådan udfordrer vi de klassiske rekrutteringsmønstre

24.10.2025Installator.dk

TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle