Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Om tre år skal Daikin Danmark være blandt markedslederne på det danske marked for varmepumper til villaer. Det er målet for den nytiltrådte Country Manager Jens Bredning.

"På villasegmentet, som er det, vi bedst kan måle, skal vi være blandt markedslederne," siger Jens Bredning, nytiltrådt Country Manager for Daikin Danmark.. Foto: Daikin Danmark

Hvor stor en markedsandel det konkret skal udmønte sig i, vil han ikke sætte tal på. Men ambitionen er tydelig.

"Vi skal i hvert fald have en betydelig andel af det danske marked. På villasegmentet, som er det, vi bedst kan måle, skal vi være blandt markedslederne," siger Jens Bredning til Installator.dk.

På spørgsmålet om det kan oversættes til en plads blandt de tre største, svarer han bekræftende.

Ambitionen kommer efter et par år med kraftig vækst. 

Ifølge Jens Bredning har Daikin Danmark både øget omsætningen og taget markedsandele, og de seneste 12 måneder har virksomheden oplevet vækst hver måned sammenlignet med året før. 

Han peger samtidig på, at væksten i antallet af solgte varmepumper har ligget over den markedsvækst, virksomheden kan aflæse i statistikkerne for første halvår.

Udviklingen hænger tæt sammen med den ændring, Daikin gennemførte i 2024, da selskabet selv overtog distributionen i Danmark efter tidligere i høj grad at have været repræsenteret gennem BKF Klima. Siden er den danske organisation blevet bygget markant ud.

Fra smalt fokus til bredere distribution

Tidligere var salget i høj grad rettet mod køleinstallatører og større erhvervskunder. Det gav Daikin adgang til en specialiseret del af markedet, men ikke den brede kontakt til VVS-leddet, som er afgørende på villamarkedet.

Det har ændret sig med etableringen af samarbejdet med AO Johansen, som har gjort det muligt at komme langt bredere ud til VVS-installatørerne.

"Det er egentlig det, der driver vores primære vækst nu. Vi kommer ud til flere VVS’ere, end vi har gjort tidligere," siger han.

Udbygningen kan også ses i organisationens størrelse. Hvor der tidligere var omkring ni ansatte, er Daikin Danmark i dag vokset til 36 medarbejdere. Samtidig har selskabet etableret et centrallager i Køge med dag-til-dag-levering og opbygget en dansk service- og supportorganisation.

Netop supporten fremhæver Jens Bredning som en af de vigtigste konkurrenceparametre. Installatørerne skal kunne få hjælp både før, under og efter installationen.

Det gælder blandt andet dimensionering og beregning af anlæg, hjælp til opstart og regulering samt efterfølgende teknisk support. 

Ifølge Jens Bredning er det ofte noget af det første, installatørerne spørger til, når de overvejer en ny leverandør: Hvad sker der, hvis der opstår problemer på en installation?

Her mener han, at Daikin har investeret på et tidspunkt, hvor andre aktører har skåret ned.

"Vi har en rigtig stærk teknisk support, som kan hjælpe kunderne gennem hele rejsen," siger han.

Træning skal gøre installatørerne stærkere

Et andet centralt element i strategien er uddannelse. Daikin har åbnet Experience Center og Training Academies i Brøndby og Fredericia, hvor installatører kan få undervisning i installation, service og nye teknologier.

For Jens Bredning handler det både om at sikre kvaliteten i installationerne og om at gøre det attraktivt for installatørerne at arbejde med Daikins produkter.

Virksomheden har samtidig engageret sig i faguddannelser og Skills-konkurrencer. Daikin var sponsor ved EuroSkills 2025 i Herning og arbejder videre med støtte til tekniske skoler, træning og adgang til produkter.

Bredning ser ikke kun indsatsen som branding. Han peger på manglen på faglærte som en reel forretningsrisiko for hele branchen.

"Hvis vi ikke selv prøver at tage en aktiv rolle i at gøre de her uddannelser attraktive, risikerer vi faktisk at mangle dem om fem år. Der skal jo være nogen til at installere vores produkter," siger han.

Samtidig er der naturligvis også en kommerciel gevinst. Målet er, at unge installatører allerede under uddannelsen lærer Daikin at kende og senere efterspørger virksomhedens løsninger, når de kommer ud på arbejdsmarkedet.

Daikin har dog ikke nøjedes med at styrke relationen til installatørerne, men har  også arbejdet på at komme tættere på de private slutkunder i Experience Centre.

Modellen skal både give slutkunden større tryghed og skabe kvalificerede kundehenvendelser til virksomhedens installatørpartnere.

Og der er i den grad medvind på markedet for varmepumper i øjeblikket.

Høje gaspriser og forbedrede støttevilkår til varmepumper har øget interessen blandt boligejere. For Daikin er opgaven derfor ikke alene at følge markedet, men at vokse hurtigere end det.

"Hvis vi kan tage markedsandele i et voksende marked, er det selvfølgelig rigtig positivt," siger Jens Bredning.

Netværket skal udbygges

Hvis Daikin skal videre fra den position, selskabet har opbygget siden 2024, kræver det ifølge den nye Country Manager især to ting.

For det første skal netværket af installatører fortsat udbygges. Flere installatører skal kende produkterne, have adgang til træning og opleve, at der er teknisk og kommerciel støtte at hente hos Daikin.

For det andet skal virksomheden arbejde langt mere proaktivt med projekter og med de professionelle slutkunder på erhvervsmarkedet.

I dag bliver produktvalget på større projekter ofte i høj grad lagt i hænderne på den installatør eller entreprenør, som slutkunden samarbejder med. Daikin ønsker i højere grad selv at være med tidligt i processen og få en direkte dialog med eksempelvis butikskæder, ejendomsejere og andre større kunder.

"Vi ønsker at komme tættere på slutkunderne, så vi i højere grad kan fortælle dem om den rigtige løsning og blive valgt som deres foretrukne leverandør," siger Bredning.

Det betyder ikke, at installatørerne skal forbigås. Tværtimod understreger han, at de fortsat er en afgørende samarbejdspartner. Men Daikin vil i højere grad være med til at præge valget af løsning, før projektet lander hos installatøren.

Samtidig skal rådgivende ingeniører bearbejdes mere systematisk, end virksomheden tidligere har gjort.

Vil udnytte producentrollen

Bag strategien ligger også et ønske om at bruge Daikins globale position mere aktivt i den danske markedsføring.

Daikin er en stor international producent af varmepumper og HVAC-løsninger, og Jens Bredning mener, at virksomheden i Danmark i højere grad skal forklare kunderne, hvad forskellen er på at handle med en producent og med en aktør, der primært importerer produkter fra forskellige leverandører.

"Vi skal ud og bevise, at der er forskel på at handle med en grossist, der importerer produkter forskellige steder fra, og på at handle med verdens største producent af varmepumper. Det forpligter, og det skal vi vise, at vi kan leve op til," siger han.

For selv om Daikin har øget både organisation, synlighed og distribution, vurderer Jens Bredning, at der stadig er mange potentielle kunder, som ikke kender omfanget af den danske organisation og de muligheder, den kan tilbyde.

Derfor handler næste fase både om yderligere vækst og om at konsolidere den position, der er bygget op siden 2024.

Målet på villamarkedet er i hvert fald ikke til at tage fejl af: Om tre år vil Daikin Danmark høre til blandt de største aktører – og dermed måle sig op mod spillere som METRO THERM/Vølund-NIBE, Panasonic, Mitsubishi Electric, Bosch og Vaillant.

Jens Bredning CV

Jens Bredning har mere end 35 års erfaring fra HVAC- og VVS-branchen med særlig vægt på salg, ledelse, forretningsudvikling og distribution.

  • 2026-: Country Manager, Daikin Denmark A/S
  • 2025-2026: Sales Manager, Daikin Denmark A/S
  • 2024-2025: Selvstændig virksomhedskonsulent og bestyrelsesmedlem
  • 2016-2024: Vice President Sales Europe North, Bosch Home Comfort Group, med ansvar for Danmark, Sverige, Norge og Finland
  • 2013-2016: Country Sales Director, Robert Bosch A/S, Danmark
  • 2003-2012: Markedschef og siden regional salgsdirektør, Bosch Nordic
  • 1988-2003: Product and Category Manager, Brødrene Dahl

Hos Bosch havde Jens Bredning blandt andet nordisk ansvar for salg, marketing og service inden for varmepumper, kedler og øvrige Home Comfort-løsninger.

Om Daikin

  • Daikin blev grundlagt i Japan i 1924 og producerer løsninger inden for opvarmning, køling, ventilation, luftrensning og køleteknik. Koncernen har hovedsæde i Osaka, mere end 104.000 medarbejdere og aktiviteter i 174 lande.
  • I Europa, Mellemøsten og Afrika beskæftiger Daikin omkring 14.200 medarbejdere og har 15 produktionssteder. Produktprogrammet omfatter blandt andet luft-til-vand- og luft-til-luft-varmepumper til boliger samt større klima-, ventilations- og varmepumpeløsninger til erhverv og industri.
  • Daikin Danmark A/S er en del af Daikin Europe N.V., som for regnskabsåret 2025 rapporterede en rekordomsætning på 5,25 milliarder euro.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby