Danmark halter efter Sverige i lyskilde-genanvendelse

I Danmark sender vi kun halvdelen af vores lyskilder til genanvendelse. Dermed er vi langt efter vores svenske naboer, som genanvender 75 procent af deres lyskilder.

Sidste år blev der, ifølge Lyskildebranchens WEEE Forening (LWF), indsamlet 682 tons brugte sparepærer, lysstofrør og andre lyskilder til genanvendelse i Danmark. Det svarer til 50 procent af de i alt 1374 tons lyskilder, der blev sendt på markedet. Det betyder, at de danske husholdninger halter markant efter de svenske, der indsamlede 75 procent af deres lyskilder i 2013.

Læs også: Grundfos og grossister går sammen om genbrugskoncept

Derfor opfordrer belysningsfabrikanten Osram de danske forbrugere til at begrænse spild og forurening af jordens ressourcer og i stedet genanvende flere lyskilder.

”Danmark er helt klart langt bagefter Sverige i indsatsen for at genanvende lyskilder. Mange virksomheder har sat genanvendelsen i system. Nu er vi meget opsatte på, at forbrugerne også skruer op for indsatsen, så vi kan indhente svenskernes forspring. LWF (Lyskildebranchens WEEE Forening red.) og genbrugsstationerne har sørget for, at indsamlingsmodellen er på plads, så der er i dag ikke er nogen forhindringer for, at forbrugerne kan genanvende materialerne og undgå at forurene”, siger Henrik Worsøe fra Osram.

Selv om genanvendelse generelt har fået stor opmærksomhed i samfundsbevidstheden, har mængden af genanvendte lyskilder ligget uforandret på 50 procent siden 2011.

Det er til trods for, at genanvendelse af lyskilder er blevet nemmere for hr. og fru Jensen. LWF, som siden september 2013 har stået for indsamlingen af brugte sparepærer og lysstofrør, modtager i dag brugte lyskilder fra i alt 193 kommunale genbrugspladser, og forbrugere kan, ved at indtaste deres postnummer på LWF’s hjemmeside, finde det nærmeste indsamlingssted.

Derfor håber Jan Bielefeldt, der er administrerende direktør i Lyskildebranchens WEEE Forening (LWF), at de danske husholdninger begynder at vise, at de godt kan genvende lyskilder.

Læs også: Osram: Vintertid skader vores helbred

”Genanvendelse er ikke kun for virksomheder. Tiltag som eksempelvis postnummer-søgefunktionen har virkelig åbnet nye døre og gjort det meget nemmere for os alle at sikre, at både værdifulde ressourcer og skadelige stoffer, såsom kviksølv i sparepærer og lysstofrør, bliver genanvendt i stedet for at havne i dagrenovationen”, siger Jan Bielefeldt. 

-SSM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

31.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

120W DC/DC-konverter til ultrahøj indgangsspænding

29.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

30W isolerede DC/DC-konvertere monteret i DIP 2” x 1”

28.07.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

UDENDØRS BELYSNING TIL SPEEDWAYBANE I HØJESTE LIGA

24.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

300W robust konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

22.07.2025Installator.dk

Løsning på vej for elbilsejere med solceller

22.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

150W Quater-brick kompakt DC/DC-konverter

17.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

15.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

40W Quarter-brick DC/DC-konverter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup