Danmark nummer otte ved VM i bæredygtigt byggeri

Et hold studerende fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) blev i weekenden nummer otte i en international konkurrence om at bygge det mest energiproducerende hus. Resultatet skaber glæde hos sponsorerne fra toppen af dansk erhvervsliv.

Det intelligente, danske hus i Solar Decathlon 2014 hedder EMBRACE (forrest), og den arkitektoniske grundtanke er, at huset skal placeres oven på eksisterende bygninger..

Gennem de sidste to uger har ”Team DTU” bestående af studerende fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) kæmpet i den internationale konkurrence ”Solar Decathlon” i Paris. Under stor bevågenhed har de studerende konkurreret med 20 universiteter fra hele verden. I konkurrencen gælder det om at lave verdens mest energirigtige hus, der producerer mere energi, end det bruger.

Læs også: Studerende skaber energioptimalt solhus

Det hårde arbejde førte til, at det danske hold på mere end 80 studerende fik en flot 8. plads ved konkurrencen i den franske hovedstad. Fundamentet for det flotte resultat har været et tæt samarbejde mellem de studerende og flere store, danske virksomheder. Energispecialisten Schneider Electric har sammen med blandt andet Saint-Gobain, Gaia Solar og Grundfos været hovedsponsorerne fra dansk erhvervsliv.

”Det har været et forrygende projekt at være en del. Vi er meget stolte af de studerende, som har skrevet historie med det flotte resultat. Det er anden gang, DTU deltager, og resultatet er endnu bedre end i 2012. Som sponsor har det været meget værdifuldt for os, og vi har haft et fantastisk samarbejde, hvor både de studerende og vi i Schneider Electric har lært utroligt meget”, siger Jesper Plass, der er teknisk projektleder hos Schneider Electric, som sammen med de studerende har skabt hjernen i huset - det intelligente system, der monitorerer og justerer energiforbruget i det danske hus.

Italien vandt
Solar Decathlon 2012 er en energirigtig ti-kamp, hvor studerende fra hele verden under stor opmærksomhed har kæmpet i 10 forskellige discipliner i alt fra arkitektur til bæredygtighed og udnyttelse af solenergi. Konkurrencen blev afsluttet lørdag den 12. juli i Versailles uden for Paris. Vinderen blev Team Rhome fra Italien, som imponerede konkurrencens internationale dommerpanel.

Schneider Electric har på globalt plan haft stort fokus på konkurrencen og deltaget som sponsor i halvdelen af de deltagende projekter. Den globale energispecialist har også leveret det smart mikro-grid, der har bundet alle husene sammen i Frankrig.

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup