Dansk Energi hylder forskning i energibesparende teknologi

I forbindelse med Energiens Topmøde 2016 uddeler Dansk Energi Elforsk-prisen til et udviklingsprojekt, der kan skabe nye energibesparelser i samfundet.

Den 9. juni løber Energiens Topmøde af stablen, og i den forbindelse vil erhvervs- og interesseorganisationen Dansk Energi hædre et udviklingsprojekt, der har potentiale til at skabe energibesparelser i erhvervslivet eller i den offentlige sektor.

Ud af 18 egnede kandidater har tre projekter fået en nominering og dermed muligheden for at vinde Elforsk-prisen 2016.

”Alle tre projekter fortjener skulderklap. Fælles for dem er, at deltagerne har lagt sig i selen for at finde nye løsninger, der kan anvendes i den virkelige verden og skabe energibesparelser”, siger forskningskoordinator Jørn Borup Jensen fra Dansk Energis Elforsk-program.

De nominerede er…
Den første af de tre nominerede er en projektgruppe under ledelse af udstyrsproducenten Cotes. Gruppen har udviklet og testet en ny, patentansøgt teknologi, der mindsker mængden af energi til affugtning – med især fødevareindustrien i tankerne. Maskinen er eldrevet og særligt energieffektiv, da den genanvender dampen i affugtningsprocessen.

Den anden af Dansk Energis kandidater er en projektgruppe under ledelse af Statens Byggeforskningsinstitut. Her er der blevet udviklet en prototype af kamerabaseret lysstyring, der har som formål at mindske energiforbruget til belysning på en enkel måde uden store omkostninger.

Læs også: Dansk Energi: Varmepumperne er i modvind

Sidst, men ikke mindst, er et projekt fra Odense Universitetshospital nomineret. To overlæger har sammen med en række partnere forsket i at anvende et energioptimeret ventilationsanlæg på sygehuses operationsstuer. Det kan både give økonomiske besparelser hos sygehusene og dermed regionerne, men også resultere i renere luft på operationsstuerne.

Læs mere om Elforsk-prisen her og mere om Energiens Topmøde her.

-CHM

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle