Danske badeværelser er ikke klar til fremtiden

Alt for få badeværelser får installeret nok strømudtag eller bliver forberedt, så der nemt og hurtigt kan etableres strøm ved toilettet. Sådan lyder det fra Geberit og TEKNIQ Arbejdsgiverne.

”Det koster måske nogle hundrede kroner ekstra, at der er forberedt til el i nærheden af toilettet, når man er i gang med at få lavet el på det nye badeværelse, hvorimod det hurtigt kan blive en helt anden pris, hvis fliser og så videre skal omstøbes”, siger Per Holleufer, produktchef i Geberit. Foto: Geberit..

På hvert fjerde badeværelse er der trukket strøm frem i nærheden af toilettet. På nye badeværelser, bygget eller renoveret inden for det seneste år, er det tal 32 procent. Det viser en helt ny undersøgelse foretaget af YouGov for sanitets- og møbelproducenten Geberit.

”I den nye undersøgelse kan vi se, at danskerne har mange ønsker til badeværelsesløsninger, som kræver el ved toilettet. At så mange nye badeværelser ikke får installeret strøm ved toilettet nu, bliver et problem på den lange bane”, forklarer Per Holleufer, produktchef i Geberit, og siger, at brugerne ikke kan få deres behov opfyldt, og hvis de vil have dem opfyldt, bliver det uforholdsmæssigt dyrt.

Alt for dyrt at installere strøm på bagkant

Den nye undersøgelse viser, at 60 procent af danskerne på deres fremtidige badeværelse kunne tænke sig berøringsfri toiletskyl, 37 procent et douchetoilet, 61 procent en lugtudsugningsfunktion i deres toilet og 29 procent et toilet med orienteringslys. Alle funktioner, der kræver strøm ved toilettet.

Derfor mener Per Holleufer, at der skal tænkes på, at der på et senere tidspunkt kan blive behov for at have strøm i nærheden af toilettet. Noget både rådgivere, VVS’ere og elinstallatører skal være mere opmærksomme på. 

”Det koster måske nogle hundrede kroner ekstra, at der er forberedt til el i nærheden af toilettet, når man er i gang med at få lavet el på det nye badeværelse, hvorimod det hurtigt kan blive en helt anden pris, hvis fliser og så videre skal omstøbes”, siger han. Derfor anbefaler han at forberede til el ved toilettet, også selvom man ikke skal bruge strøm nu og her. På den måde er badeværelset fremtidssikret til den dag, det skulle blive aktuelt.
 
Forbered elinstallationerne til fremtiden

Hos brancheorganisationen for vvs’ere og elinstallatører, TEKNIQ Arbejdsgiverne, mener man også, at der er behov for et øget fokus på badeværelsets elinstallationer.

”De fleste har godt styr på, hvor stikkontakter og udtag i deres køkkener skal placeres. Men det samme gælder ikke for badeværelserne, hvor man for det meste nøjes med den myndighedskrævede stikkontakt”, siger konsulent for el-området hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, Mads Risgaard Knudsen. Han henviser til, at der i nyere badeværelser er nationale krav om minimum en stikkontakt, medmindre lokalet er så lille, at den ikke kan placeres i sikker afstand fra bruser eller badekar.

Han er enig med Per Holleufer og mener, at det på alle måder vil være fornuftigt, hvis man forbereder elinstallationerne i badeværelset til fremtidens behov som eksempelvis toiletter, der kræver strøm, højtalere og ventilatorer.

-CH

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

10.05.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

3200W strømforsyning der yder op til 37W/inch3

09.05.2025Installator.dk

Koble breder medejerskab ud til de ansatte

09.05.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Push-X i printkortstikket XPC 2,5

07.05.2025Alcadon ApS

Sponseret

[BLIV OPDATERET PÅ NETVÆRK] Skal vi lægge vejen forbi dig i uge 22 og 23?

07.05.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny probe CWTUM-F fra PEM

06.05.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Eksklusive Circle LED lamper i tre elegante varianter

06.05.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

40W justerbar dæmpning med 2 udgangskanaler

06.05.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Sikker forsyning ved strømsvigt med afbrydelsesfri strømforsyninger

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle