Danskernes motivation for bæredygtige boliger er høj

Over halvdelen af de adspurgte i en ny rundspørge, som Realdania og Videncentret Bolius står bag, svarer, at de har ændret adfærd inden for det seneste år ved at foretage bæredygtige ændringer i deres hjem.

25 procent af de adspurgte i den nye rundspørge svarer, at de som minimum i nogen grad har opsøgt fagpersoner og andre videns-kilder for at blive mere oplyst om bæredygtighed i boligen. Foto: Arkiv..

I en ny rundspørge foretaget for Realdania og Videncentret Bolius svarer 79 procent af de adspurgte, at de handler eller har intentioner om at handle mere bæredygtigt.

58 procent mener ligeledes, at de har ændret adfærd inden for det seneste år ved at foretage bæredygtige ændringer i deres bolig.

”I Realdania vil vi gerne inspirere flere til også at bo mere bæredygtigt – eksempelvis ved at skrue én grad ned for temperaturen, bruge husholdningsartikler til de ikke kan mere, vælge bæredygtige byggematerialer og vedligeholde, så der sikres en lang levetid”, siger Lennie Clausen, programchef i Realdania. Han står sammen med Videncentret Bolius bag ’Bo Bæredygtigt’, som er en indsats, der skal få danskerne til at træffe flere bæredygtige valg i deres hjem og dermed sænke klimaaftrykket for boligen.

Fokus på forbrug og materialers levetid

Når danskerne skal pege på de områder, hvor de – inden for det seneste år – enten allerede har eller overvejer at gennemføre bæredygtige tiltag i boligen, er affaldssortering, el- og varmeforbrug samt vandforbrug blandt topscorerne. Men også energirenoveringer og bæredygtige materialer ligger mere end hver tredje af de adspurgte på sinde.

Rundspørgen viser også, at når der skal foretages bæredygtige ændringer i boligen, er der størst fokus på, om materialerne har en lang levetid. Herefter peger de adspurgte i rundspørgen på bæredygtige materialer og materialers CO2-aftryk som det, de tænker mest over.

”Vi udleder store mængder CO2, når vi bygger nyt, bygger om eller bygger til, men også når vi bare opholder os i vores boliger. Derfor ligger der et stort potentiale i at gøre danskerne mere bevidste om, hvordan de kan bo mere bæredygtigt”, siger Lennie Clausen. Og det lader ifølge rundspørgen til, at danskerne er godt på vej til en grønnere bolig. 25 procent af de adspurgte i den nye rundspørge svarer nemlig, at de som minimum i nogen grad har opsøgt fagpersoner og andre videns-kilder for at blive mere oplyst om bæredygtighed i boligen.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus