DanTaet sikrer Odense Kommune mod lækager

Lækager og sivninger i såvel vand- som fjernvarmeinstallationer opdages øjeblikkeligt i de 27 institutioner i Odense Kommune, som netop har taget nye sikringsanlæg i brug leveret af DanTaet a/s.

Ved indvielsen af de nye sikringsanlæg i en institution i Odense ses borgmester Anker Boye og institutionsleder Gitte Hermansen..

Avancerede, men brugervenlige læksikringsstemer er for nylig blevet installaleret i en lang række institutioner i Odense Kommune. Det er firmaet DanTaet a/s, der har leveret anlæggene, som skal læksikre forbrugsvand og fjernvarmeanlæg på 27 af kommunens skoler og daginstitutioner.

Projektet er en del af kommunens aktive risikostyringsarbejde, som er sat i gang, fordi en beregning viser, at kommunen ved en investering på 50-60.000 kroner kan forebygge skader, som kan løbe op i en halv million kroner eller mere. 

Flere vil have sikring i fremtiden
DanTaet, som er markedsførende indenfor udvikling og produktion af systemer og anlæg, der sikrer, at lækager og sivninger i såvel vand- som fjernvarmeinstallationer opdages øjeblikkeligt, forventer, at andre kommuner i fremtiden vil have mere øje for sikring.

Ingeniør i Odenses By- og Kulturforvaltning Jens Oxenvad siger om kommunens investering:
"Vi har desværre haft omfattende skimmelskader på flere af kommunens institutioner. Eksempelvis forårsagede en vandrørslækage i en børnehave, at der sivede 600 kubikmeter vand ud i vægge og gulve, før lækagen blev opdaget".

Komponenterne til læksikring af henholdsvis brugsvand (system KMP-V) og fjernvarme (system KMP-F) er stort set identiske og består af elektronisk styrede afspærringsventiler, kontrolbokse, udefølere samt Kamstrups energi- og flowmålere.

Ekstremt brugervenlige systemer
Om systemernes brugervenlighed siger ingeniør Jens Oxenvad, Odense Kommune:
"Vuggestue- og børnehaveledere er ikke teknikere, og det skal de heller ikke være, derfor skal systemerne være udviklet, så de kan anvendes af ikke-teknisk kyndigt personale".

Også Teknologisk Institut, der har foretaget en generel og samlet vurdering af både KMP-V og KMP-F anlæggene, vurderer, at de er brugervenlige.

-UB

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle