De største fagtalenter fundet og hædret

Årets største fagtalenter blev torsdag aften offentliggjort og hyldet ved  award-show Fagtalent24 i Falkonersalen på Frederiksberg.

De otte vindere af Fagtalent24 blev fejret ved et awardshow i Fallkonersalen på Frederiksberg torsdag.. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

“Jeg er enormt glad for, at vi nu kan kaste et velfortjent lys på livet som faglært. Ved at hylde disse talentfulde unge mennesker, håber vi at kunne ændre opfattelsen af, hvad det vil sige at være faglært og vise de fantastiske karrieremuligheder, der ligger og venter – ikke mindst i forhold til at dreje samfundet i en mere bæredygtig og digital retning, siger Maria Schougaard Berntsen, der er underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Fagtalent-prisen uddeles i otte kategorier og er indstiftet af Jyllands-Posten, Dansk Metal, Dansk El-Forbund, Blik&Rør Arbejderforbundet, TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk Industri.

Fagtalent uddeles til særligt dygtige faglærte på det private arbejdsmarked. For at komme i betragtning til prisen skal indstillede kandidater være maks. 35 år, have færdiggjort en erhvervsfaglig uddannelse, være fuldtids- eller deltidsansat i en erhvervsfaglig branche inden for det private arbejdsmarked.

Årets otte vindere er:

  • Vækst og Iværksætteri: Mads Karrebæk Mortensen (klejnsmed, indehaver af M. Karrebæk Stål)
  • Ledelse: Emilie Rath (automekaniker, talent & rekrutteringsleder i Kemp & Lauritzen)
  • Kundetilfredshed: Marco Asmussen (vvs-montør, Wicotec Kirkebjerg)
  • Talentudvikler: Anette Lok Pless (Leder for lærlinge, SIF Gruppen)
  • Kulturbærer: Thobias Elleholt (vvs-montør, Bravida)
  • Grøn omstilling: Morten Bille-Hansen (anlægsmedarbejder, Tscherning)
  • Innovation: Cille Kirstine Beyer (salgskoordinator, Semler Gruppen A/S)
  • Komet: Kasper Bergmann Mortensen (industritekniker, Grundfos A/S)

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup