Det er jeg stolt af: Isbjerget lyser op på havnen

11 tinder tårner sig op i Aarhus. Tinderne sidder på lejlighedsbyggeret Isbjerget på Aarhus Havn. YIT har stået for vvs- og sprinkleropgaverne på det karakteristiske byggeri, der rummer 208 lejligheder.

Den 20. august var der rejsegilde på det nye byggeri, Isbjerget ved havnen i Aarhus. Isbjerget er del af en ny og levende bydel på havnen i Aarhus. Den gamle industrihavn gennemgår i disse år en forvandling. Isbjerget består af 208 ejer- og lejelejligheder, som forventes indflytningsklar til april næste år.
Før lejlighederne tages i brug, har en række håndværkere deres daglige arbejde i Isbjerget. Blandt dem er entrepriseleder for vvs og sprinkler, Per Skytt Larsen, fra YIT. Han er stolt af at være med på projektet.

Læs også: Det er jeg stolt af - Rasmus Quist

”Det er jo et flot byggeri. De skæve vægge har givet os en del udfordringer, fordi det har været svært med rørføringen. Det har ikke været let at komme fra a til b. Vi har nogle gange været nødt til at bukke dem for at få dem fra a til b,” siger han.

YIT har været med til at vælge materialer til rør, hvor det endte med Alupex til vand, støbejern til de lodrette faldstammer og plastrør inde i lejlighederne.  Armaturerne har bygherren PensionDanmark bestemt.

Isbjerget i Aarhus

  • Isbjerget i Aarhus er en bygningsserie, der består af fire bygninger.
  • YIT har installeret sprinkler og vvs og monteret sanitet
  • Der skal være 208 lejligheder til eje og leje.
  • Planen er, at lejlighederne skal være indflytningsklar i april 2013.
  • Isbjerget er tegnet af to danske, et hollandsk og et fransk arkitektfirma.
  • Bygherren er PensionDanmark, hvis kunder vil have første til boligerne.

Per Skytt Larsens hold begyndte på opgaven i marts 2011. Der var 16 medarbejdere fra YIT, da de var flest, og i dag er de otte. Hver uge holder håndværkerne koordineringsmøde, hvor de koordinerer med de andre grupper af håndværkere, hvem der er i hvilke områder af byggeriet hvornår. Holdet fra YIT har installeret alt vvs og sprinkler lige fra vandhaner i køkkenerne og sprinkleranlæg i parkeringskælderen og i loftet i alle lejlighederne, så de er klar til at sprøjte vand ud i tilfælde af brand.

Læs også: Det er jeg stolt af: Comeback som installatør

YIT har også stået for installationer og montering af sanitet på 40 af badeværelserne, mens en anden installatør har lavet 155. De resterende badeværelseskabiner er færdiglavede og blevet hejst ind med kran. Alle 208 badekabiner kunne ikke nå at blive produceret så hurtigt, som de skulle i forhold til byggeriplanen for Isbjerget. Ingen af væggene på badeværelserne er skæve – så der har ikke været særlige udfordringer for holdet fra YIT i den sammenhæng. Badeværelserne består af et lille vaskeskab, vaskemaskine, toilet og bruser.

Isbjerget er del af større Aarhus-projekt
Isbjerget har hvid terrazzo på facaden. Den karakteristiske bygning rejser sig i 10 etager oven på den tilhørende parkeringskælder. De 208 lejligheder er i forskellige størrelser fra 55 m2 til 227 m2 og med to til fem værelser. Boligerne er i forskudt plan og med rum i dobbelt højde, og alle lejligheder har en stor altan eller terrasse. Der er i det hele taget kræset for designet af fire unge og trendsættende arkitektfirmaer; de to danske tegnestuer cebra og JDS architects , hollandske seARCH og franske Louis Paillard.

Udsigten fra Isbjerget er også helt speciel: Fra lejlighederne kan man se ud over Aarhus by, Marselisborg Skov, Aarhus Bugt og Kalø Vig og hele vejen til Helgenæs og Sletterhage. Isbjerget er ikke det eneste, der sker på Aarhus Havn i disse år: En helt ny bydel med caféer, butikker, restauranter og boliger opstår. I den nye bydel opføres også det nye hovedbibliotek, Multimediehuset, der åbner i 2014. Det store projekt på havnen indbefatter også åbningen af den sidste del af Aarhus Å.

Aarhus Kommune er grundsælger og overdragede i oktober 2010 opgaven til PensionDanmark. Byggeriet af Isbjerget begyndte i december 2010. Kommunen er hovedansvarlig for etableringen af infrastruktur og byrum. Det vil blandt andet sige veje, kanaler, promenader, pladser og belysning. Lejlighederne skal efter planen være klar til indflytning i april 2013.

Salg og udlejning af boliger har først og fremmest til hensigt at sikre medlemmerne af PensionDanmark et godt afkast, som kan bidrage til pensionsopsparingen.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup