Dong vil sikre det sjællandske elnet

Et nyt overvågningssystem, der blandt andet bygger på intelligente elmålere, skal fremtidssikre elnettet på Sjælland.

Den traditionelle elmåler bliver udfaset til fordel for et nyt overvågningssystem, der kan regulere efter forbruget løbende. Foto: Dong Energy..

Med flere ustadige, men bæredygtige energikilder, melder Dong Energy nu ud, at de vil løse udfordringen med et nyt, avanceret overvågningssystem.

Systemet DMS (Distribution Management System) er udviklet sammen med Schneider Electric og bygger på intelligente elmålere, der skal måle og overvåge elforbruget i København og Nordsjælland. De skal dermed erstatte de eksisterende elmålere, der i dag skal aflæses med jævne mellemrum.

”De fremtidige udfordringer må ikke betyde, at vi går på kompromis med sikkerheden, hverken over for personer, anlæg eller leveringskvaliteten til vores kunder. Derfor har vi haft brug for at modernisere og fremtidssikre hele rygraden i vores arbejde med elnettet,” siger Anders Vikkelsø, vice president i Dong Energy.

Læs også: Rejsehold hjælper varmeværker til grøn omstilling

Systemet vil betyde, at Dong i fremtiden kan registrere belastninger i el-nettet og viden om, hvor og hvornår, der bliver brugt el. Dermed får det også betydning for fremtidige investeringer i el-nettet.

”Vi kommer til at læse elnettet som en åben bog og meget præcist se, hvor der er strømafbrydelser, hvor nettet er meget belastet, og hvor der ikke forbruges ret meget. I takt med, at vi opbygger en historik på de mange data, kan vi reducere vores omkostninger, idet vi målretter investeringerne endnu bedre”, siger Anders Vikkelsø og fortsætter:

"Målinger, databehandling og automatiserede anlæg kommer til at spille en langt større rolle end i dag og vil give os mere fast grund under fødderne, når vi beslutter, hvor vi udbygger elnettet, og hvor det er forsvarligt at udskyde investeringer”.

Læs også: Danmark går glip af vindmølle-milliarder

I 2017 starter Dong Energy udskiftningen af mere end en million elmålere, og forbrugerne slipper herefter for de årlige selvaflæsninger. I 2020 skal de gamle målere være helt udfaset, oplyser energiselskabet.

-JPN

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams