Bevilling til Early Warning forlænges med tre år

Early Warning kan i de kommende tre år fortsætte indsatsen med at hjælpe danske virksomheder, der er ved at komme i økonomiske vanskeligheder. Det er blevet fastlagt i første delaftale om finansloven.

Den første delaftale om finansloven  indeholder en forlængelse af Early Warning i yderligere tre år til udgangen af 2015. Aftalen blev indgået d. 23. oktober, og dermed kan Early Warning fortsætte indsatsen med at hjælpe danske virksomheder, som er ved at komme i økonomiske problemer. Om delaftalen udtaler Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen:

”Vi har prioriteret at videreføre en række initiativer såsom proof-of-business, der giver iværksættere adgang til sparring og finansiering samt de regionale væksthuses aktiviteter vedrørende hjælp til mindre virksomheder i vanskeligheder,” siger Annette Vilhelmsen,

Early Warning er derudover blevet shortlistet til European Enterprise Promotion Award 2012. Ud af godt 400 initiativer fra 30 europæiske lande er Early Warning nu udvalgt til at dyste om hovedprisen sammen med 13 andre tilbageværende finalister. I kategorien ”forbedring af erhvervsklimaet” er Early Warning indstillet sammen med to andre initiativer fra henholdsvis Estland og Italien.

- OWG

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle