Efterspørgslen på energirenovering mangler

Politikerne skriger på øget energirenovering af bygningsmassen, men de udførende håndværkere mærker ikke et gennembrud i efterspørgslen ude hos hr. og fru Jensen. Sådan lød det fra Dansk Byggeri på Building Green-messen.

Direktør i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen(nummer to fra højre), argumenterer for at efterspørgslen på energirenoveringer trænger til hjælp. .

Efterspørgslen på energirenovering matcher ikke udbuddet i øjeblikket. Godt nok ønsker et enigt Folketing at fremme omfattende energirenovering, og danskerne svarer også i undersøgelser, at de i høj grad er klar til at kaste penge efter en mere energieffektiv boglig, men de udførende håndværkere mærker ikke den store interesse ude hos hr. og fru Jensen.

Læs også: Strategi for energirenovering stiller krav til installatører

Det budskab havde Michael H. Nielsen, der er direktør i Dansk Byggeri, med på Building Green-messen torsdag, hvor han holdt oplæg sammen med flere andre eksperter i energirenovering.

”Der er uddannet 2500 energivejledere i Danmark og de tilbagemeldinger, vi får fra dem, er altså, at efterspørgslen ikke er særlig stor til trods for den store fokus på området”, konstaterede Michael H. Nielsen.

Efterspørgsel skal fremmes
Han understregede, at det er formålsløst, at blive ved med at opkvalificere håndværkerne, hvis ikke man samtidig gør noget for at understøtte efterspørgslen. Det skal ifølge Dansk Byggeri først og fremmest gøres via flere økonomiske incitamenter for boligejerne, mere omfattende rådgivning og muligvis også strammere lovkrav.

Læs også: Vandbesparelser bliver overset

”Hvis ikke der bliver gjort noget for at skubbe til efterspørgslen, så kommer markedet simpelthen ikke i gang”, understregede Michael H. Nielsen.

Sønderborg viser resultater
Et af de steder i landet, hvor man for alvor har fået markedet for energirenoveringer i gang, er i Sønderborg, hvor kommunen gennem det offentlige-private partnerskab (OPP) Project Zero i en årerække har arbejdet på at få sønderborgenserne til at energirenovere.

Siden projektets start i 2009 har beboerne i kommunen i alt sparet 5,8 Gigawatt-timer, som svarer til 1,845 ton CO2.

Ifølge direktøren for Project Zero Peter Rathje, som også var til stede på Building Green-messen, er nøglen til succesen blandt andet, at projektet har ansat en konsulent, der simpelthen tager ud til borgerne og gennemgår deres energibesparelsespotentiale.

Konsulenten har i alt besøgt 1.104 borgere og 65 procent af dem har sat gang i projekter med en gennemsnitlig investering på 155.000 kroner, hvilket giver en samlet værdi på 100 millioner kroner.

”Jeg forstår ikke, hvorfor vi ikke skalerer vores model op, så den kommer til at dække hele Danmark”, lød det kækt fra Peter Rathje, da han afsluttede sit indlæg.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup