Efteruddannelse bliver lettere

Et nyt site skal gøre det lettere for medarbejdere i installatørfaget at vælge kurser og efteruddanne sig.

"Udbuddet af AMU-kurser har været alt for uoverskueligt for medarbejdere og arbejdsgivere at orientere sig i", siger underdirektør i Tekniq Tina Voldby, hvorfor organisationen har startet et nyt site. Foto: Thomas Steen Sørensen..

Tekniq og Blik- og Rørarbejderforbundet har oprettet en ny portal, der skal gøre det lettere at finde den rette portal til branchefolk, der ønsker at videreuddanne sig.

Allerede fra i dag kan fagfolk klikke sig ind på evukurser.dk og hurtigt finde den efteruddannelse, der passer til dem, deres tid og deres interesser.

Læs også: Installatører regner med vækst

Underdirektør i Tekniq, Tina Voldby, glæder sig over, at det er blevet nemmere at skaffe sig overblik over de forskellige tilbud.

”Udbuddet af AMU-kurser har været alt for uoverskueligt for medarbejdere og arbejdsgivere at orientere sig i. Derfor har vi etableret den nye portal, som er ekstremt brugervenlig og kan tilgås fra alle devices. Så nu er der ingen undskyldning for ikke at sende medarbejderne afsted på efteruddannelse”, siger Tina Voldby.

Læs også: Tekniq overtager KNX-sekretariat

Blandt de nye tilbud på sitet er en garanti for, at kurserne vil blive afholdt. Dermed forsøger Tekniq og Blik- og Rørarbejderforbundet at gøre op med en ærgerlig trend.

”I installationsbranchen har virksomhederne ofte måttet sande, at et kursus er blevet aflyst. Derfor prøver vi i samarbejde med erhvervsskolerne at sikre, at der bliver udbudt flere og flere garantikurser”, forklarer Tina Voldby og siger, at det er et arbejde, der vil blive udbygget de næste par år.

Hver enkelt medarbejder kan i øvrigt logge ind på sitet med Nem-ID og tilmelde sig. Her vil de enkelte mestre også kunne se deres medarbejderes kursushistorik.

-JPN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

06.08.2025Installator.dk

Fjernvarmekunder må ikke få hjælp fra kommunen

05.08.2025SG Armaturen A/S

Sponseret

Et nyt og unikt byggeprojekt

05.08.2025Installator.dk

Våd juli gav fordobling af vandskader

05.08.2025Geovent

Sponseret

Velkommen til Geovent, Carles Ferrer!

05.08.2025Installator.dk

Mange selvstændige skal skifte bogføringssystem

04.08.2025Coromatic A/S

Sponseret

Ny adm. direktør i Coromatic A/S: Carlo Lazar har fokus på samarbejde og stabil vækst

04.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Oplev et enestående live videoevent på Danish Security Fair

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup