El & Teknik ´24 skudt i gang

Der var lange køer ved indgangene, da Odense Congress Center i morges åbnede dørene til Danmarks største elfagmesse, El & Teknik ´24. Indenfor kom der fra starten gang i messens to scener, hvor debatten bl.a. handlede om elektrificeringen af Danmark.

De besøgende flokkedes om de mange udstillere på El & Teknik messens første dag, tirsdag.. Foto: Installator.dk

Der blev hurtigt trængsel i hallerne i Odense Congress Center, hvor 165 udstillere i morges var mere end klar til tre dage med forventeligt 8.000 besøgende, der selvfølgelig får mulighed for at orientere sig i de nyeste produkter, men også slå en snak af med gamle kolleger og forretningsforbindelser - måske over en kop kaffe eller en øl. Mulighederne er talrige på messen.

På Elektrificeringsscenen, som arrangørerne Green Power Denmark og Veltek har etableret som et nyt tiltag i år, bød Green Power Denmarks viceadministrerende direktør, Mette Rose Skaksen, velkommen til en seance om elektrificeringen af Danmark.

Det kom bl.a. til at handle om de milliard-store investeringer, der er nødvendige i de kommende år.

Alene fynske Vores Elnet, der er ejet af Energifyn, skal investere 5 mia. kr. i udbygninger i de kommende ti år, fortalte direktør Mikael Sivertsen fra elnetselskabet.

Men også nødvendigheden at et endnu tættere samarbejde mellem alle aktørerne blev berørt. Det handler ikke mindst om at slippe de næsten uendeligt store mængder data løs, så det i højere grad blive muligt at bruge og opsamle energien smart.

Ude i hallerne var det tydeligt, at arrangørerne i dag havde inviteret 800 studerende til studiedag på El & Teknik ´24. De fyldte godt i landskabet og på de stande, der lokkede med konkurrencer af den ene eller anden slags.

På scenen Fagligt Forum skiftedes Sikkerhedsstyrelsen og IDA - Ingeniørforeningen i Danmark til at holde oplæg, mens  Bureau Veritas Danmark på Elektrificeringsscenen holdt oplæg om den nye ESG lovgivning, inden Cerius og Radius Elnet og Vores Elnet fortalte mere om de massive investeringer, der skal til for at sikre det net, der er en forudsætning for den grønne omstilling af Danmark.

El & Teknik ´24 kører videre onsdag og torsdag fra kl. 08.30 til 16.00.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Foto: Installator.dk

Foto: Installator.dk

Foto: Installator.dk

Relateret indhold

06.03.2026Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

06.03.2026Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

05.03.2026Inspectly ApS

Sponseret

Sådan undgår du at spilde timer på at lede efter dokumenter og aftaler

05.03.2026Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

05.03.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

05.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

04.03.2026Genvex

Sponseret

Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst