Elselskaberne topper sparemål

Elselskaberne har i første halvår af 2009 allerede sparet 68 % af det samlede mål for hele året. Et godt resultat med henblik på fremtidens udfordringer, lyder det.

For hele 2009 lyder målet for elselskaberne på en besparelse på 389 GwH. Heraf har man således allerede pr. 1. juli sparet 263 GwH og det vækker tilfredshed.
”Vi er stolte af resultatet, og at det er lykkedes så godt at hjælpe kunderne med at spare på energien. Det lover godt for næste år, hvor vi næsten skal fordoble indsatsen. Selvom det uden tvivl bliver en større udfordring, tror vi på, at det lykkes, og vi er på vej i den rigtige retning,” siger Richard Schalburg, chefkonsulent i Dansk Energi. Årets hidtidige besparelse 263 GwH, eller 263 millioner KwH, svarer til knap 65.000 husstandes årlige forbrug, og er fordelt på 98 GwH i husholdningerne, 15 GwH i det offentlige og 150 GwH i virksomhederne. Og specielt i sidstnævnte kategori er potentialet for yderligere besparelser stadig stort. De kræver dog større og mere langsigtede investeringer, da der efterhånden ikke er særligt meget mere at hente i de mindre projekter.
”Udfordringen er, at mange af de lavthængende frugter er høstet. Det betyder, at der skal investeres i projekter med længere tilbagebetalingstid i de større virksomheder. Samtidig skal vi hente flere besparelser hos de mindre forbrugere – de private husholdninger og mindre virksomheder, hvor det generelt er vanskeligere at finde de store besparelser,” forklarer Richard Schalburg.
-AK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

09.12.2025Installator.dk

Analyse: Forsyningsselskaber har bred og stærk bestyrelseskompetence

09.12.2025Installator.dk

Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr.

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 10 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

07.12.2025Installator.dk

Carl Ras vil tættere på kunderne med ny butiksstrategi

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle