Energiselskab afsætter 15 mio. kr. for at tiltrække unge

Energiselskabet Andel mangler 150 faglærte til grøn omstilling og manglen på smede, industriteknikere elektrikere og vvs´ere på Sjælland har fået selskabet til at investere 15 mio. kr. i at belønne unge, der vælger de rette erhvervsuddannelser.

Et månedligt legat skal tiltrække flere til erhvervsuddannelserne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

De heldige uge - og dem er der 175 af i øjeblikket - modtager et legat på 2.030 kr. om måneder lige nu.

“Dagsordenen i Danmark om mangel på arbejdskraft er meget aktuel for os selv her i Andel. Vi står netop nu og mangler faglærte. Vi skal bruge 100-150 faglærte i løbet af de næste år. Arbejdskraft-manglen er således nutid – ikke fremtid. Vi investerer 15 mio. kr. i et forsøg på at gøre noget ved et aktuelt kæmpe problem, som vi skal finde løsninger på nu,” siger kommunikationsdirektør Rikke Trikker, fra energiselskabet Andel med 2,8 millioner kundeforhold i Danmark og 400.000 andelshavere på Sjælland.

I TEKNIQ Arbejdsgiverne er der stor opbakning til ethvert forsøg på at øge interessen for at tage de uddannelser, der bærer og udfører den grønne omstilling. Og Andels investering på 15 mio. kr. i et storstilet initiativ imponerer. Netop nu modtager 175 unge et legat.

“Vi har brug for alle de initiativer, der kan styrke rekrutteringen til erhvervsuddannelserne. Andel-legatet har vist, at et økonomisk tilskud kan være med til at gøre det mere attraktivt for flere unge at vælge de grønne erhvervsuddannelser. Samtidig sender legatet et tydeligt signal til omverden om, hvor vigtige de grønne erhvervsuddannelser er for den grønne omstilling,” siger underdirektør Tina Voldby fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

På erhvervsskolerne er man meget opmærksomme på, at det store legat alene ikke giver en succes.

“Hele pakken skal være på plads, når man har valgt at blive elektriker, smed, industritekniker eller procesoperatør. Uddannelsen skal være attraktiv og med moderne teknik – og det skal jobbene også være bagefter. Hvis hele pakken er der, så kan vi flytte de unges valg,” siger Steffen Lund, der er direktør for Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser.

I legatpuljen er der penge til at uddele 180 legater i år, 200 legater næste år og 240 i 2025. Men der kan ifølge Andel være flere penge på vej til de unge, hvis det viser sig, at legaterne gør en forskel.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia