Energiselskab afsætter 15 mio. kr. for at tiltrække unge

Energiselskabet Andel mangler 150 faglærte til grøn omstilling og manglen på smede, industriteknikere elektrikere og vvs´ere på Sjælland har fået selskabet til at investere 15 mio. kr. i at belønne unge, der vælger de rette erhvervsuddannelser.

Et månedligt legat skal tiltrække flere til erhvervsuddannelserne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

De heldige uge - og dem er der 175 af i øjeblikket - modtager et legat på 2.030 kr. om måneder lige nu.

“Dagsordenen i Danmark om mangel på arbejdskraft er meget aktuel for os selv her i Andel. Vi står netop nu og mangler faglærte. Vi skal bruge 100-150 faglærte i løbet af de næste år. Arbejdskraft-manglen er således nutid – ikke fremtid. Vi investerer 15 mio. kr. i et forsøg på at gøre noget ved et aktuelt kæmpe problem, som vi skal finde løsninger på nu,” siger kommunikationsdirektør Rikke Trikker, fra energiselskabet Andel med 2,8 millioner kundeforhold i Danmark og 400.000 andelshavere på Sjælland.

I TEKNIQ Arbejdsgiverne er der stor opbakning til ethvert forsøg på at øge interessen for at tage de uddannelser, der bærer og udfører den grønne omstilling. Og Andels investering på 15 mio. kr. i et storstilet initiativ imponerer. Netop nu modtager 175 unge et legat.

“Vi har brug for alle de initiativer, der kan styrke rekrutteringen til erhvervsuddannelserne. Andel-legatet har vist, at et økonomisk tilskud kan være med til at gøre det mere attraktivt for flere unge at vælge de grønne erhvervsuddannelser. Samtidig sender legatet et tydeligt signal til omverden om, hvor vigtige de grønne erhvervsuddannelser er for den grønne omstilling,” siger underdirektør Tina Voldby fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

På erhvervsskolerne er man meget opmærksomme på, at det store legat alene ikke giver en succes.

“Hele pakken skal være på plads, når man har valgt at blive elektriker, smed, industritekniker eller procesoperatør. Uddannelsen skal være attraktiv og med moderne teknik – og det skal jobbene også være bagefter. Hvis hele pakken er der, så kan vi flytte de unges valg,” siger Steffen Lund, der er direktør for Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser.

I legatpuljen er der penge til at uddele 180 legater i år, 200 legater næste år og 240 i 2025. Men der kan ifølge Andel være flere penge på vej til de unge, hvis det viser sig, at legaterne gør en forskel.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup