EU-kommissær: Vi skal renovere vores boliger

Europa skal finde 2.2 billioner kroner til at energieffektivisere boliger, hvis vi skal leve op til klimamål.

"Vi skylder de europæiske borgere at forbedre deres boliger," siger den danske EU-parlamentariker Bendt Bendtsen..

EU’s kommissær for klima og energi, Miguel Arias Cañete, beder medlemslandene om at mindske energiforbruget i boliger. Det skriver bt.dk. Energieffektiviseringen vil koste 2.2 billioner kroner.

”Alle må være enige om, at EU's implementering af klimaaftalen fra Paris i vid udstrækning afhænger af, at vi ændrer vores boliger,” lyder det fra Cañete.

Læs også: Indspark: Vedvarende energi og energibesparelser går hånd i hånd

Den 26. september blev der afholdt et debatmøde i Europa-Parlamentet om boliger. Vært for mødet var den danske parlamentariker Bendt Bendtsen.

”Vi står ved en skillevej, hvor medlemslandene må leve op til deres løfter. Vi skylder de europæiske borgere at forbedre deres boliger. Ikke kun for deres økonomi, men også for deres helbred,” siger Bendtsen.

Investeringen kan godt betale sig
De 2.2 billioner kroner skal bringe niveauet af Europæiske boliger op til en vis standard, men investeringen bliver hurtigt tjent ind igen, forklarer Velux Group, den internationale vinduesproducent. Det konstaterer en rapport, Healthy Homes Barometer 2018, som Velux Group fremlagde onsdag.

Rapporten er baseret på data fra EU’s statistikbank og viser, at det store investeringsbeløb allerede vil være tjent ind igen kun halvandet år efter, fordi der bl.a. vil være store besparelser på sundhedssektoren og en øget effektivitet.

Bygninger bruger 40 procent af Europas samlede energiforbrug, og mere end en tredjedel af hele kulstof-udledningen kommer herfra, ifølge EU-Kommissionen.

Aftalerne skal overholdes
EU har et direktiv, der har til formål at sikre bygningers energimæssige ydeevne. Til parlamentsmødet blev det bl.a. diskuteret hvorvidt man fik landende til at overholde energiaftalerne.

Udfordringen er dobbelt. Dels er der alt for mange gamle bygninger. Dels bliver alt for få af dem sat i energivenlig stand, fremhæver EU-kommissær Cañete.

Læs også: Bent Bendtsen: PKA og SustainSolutions tager skridt i den rigtige retning

Hele 75 procent af alle boliger i Europa blev opført, før energidirektivet blev vedtaget, og det er bl.a. disse boliger der udgør et problem for klimaet.

- SN

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Installator.dk

Energinet har sat strøm til Vestkystforbindelsen

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle