Fejl i kontrakt koster VVS-firma 90.000 kroner

Ribe VVS Service skal efterbetale 90.000 kroner til en tidligere voksenlærling. Han får beløbet for at pendle mellem firmaets hovedsædet i Ribe og arbejdspladsen i Glostrup. Men da lærlingen bor i Rødovre, har han aldrig kørt fra Ribe til København.

Det kan koste 90.000 kroner, hvis der ikke er orden i kontrakten. Ribe VVS Service står med en stor efterbetaling til en tidligere voksenlærling, men sagens afgørelse er dybt urimelig, vurderer advokaten, der førte sagen..

Det kan blive dyrt, hvis kontrakten ikke er på plads. Ribe VVS Service står nu til at efterbetale 90.000 kroner til deres tidligere voksenlærling i såkaldte zonepenge. Lærlingen kræver pengene for transporten mellem ansættelsesstedet i Ribe og den daglige arbejdsplads i Glostrup. Men fordi lærlingen har bopæl i Rødovre, har han aldrig rejst til Ribe, skriver fagbladet Dansk VVS.

Læs også: Bliv klædt på til din første medarbejder

Alligevel står direktør Jon Holm Sørensen og Ribe VVS til at betale 90.000 kroner, som følger af fejl i den ansættelsesaftale, som firmaet indgik med voksenlærlingen.  ¨

”Jeg har det elendigt med det og føler, at afgørelsen er tyveri. Zonepenge er efter min bedste viden tænkt som kompensation for den ansattes udgifter. Men voksenlærlingen har jo aldrig kørt de kilometer, så hvad får han pengene for", siger Jon Holm Sørensen til Dansk VVS.

Styr på kontrakten
Blik- & Rørarbejderforbundet har ført sagen på vegne af voksenlærlingen og på baggrund af vvs-overenskomsten. Når en ansat har rejsetid mellem en virksomheds hovedkvarter og det daglige arbejdssted, så kan han få betalt zonepenge.

Men ved en fejl stod der i aftalen, at lærlingen var ansat ved hovedkvarteret i Ribe, og den formulering koster nu Ribe VVS et økonomisk smæk.

Læs også: Lærlingeregler bør udskydes seks måneder 

Sagens udfald får Jon Holm Sørensen til at tvivle på, om han fremtidigt tør tage voksenlærlinge ind igen.

Ifølge advokat Susanne Wismar Oldenburg fra Tekniq, der førte sagen for Ribe VVS, vil dommen skabe rammerne for fremtidens lokalaftaler med lærlinge og voksenlærlinge.

En lærestreg må være, at man skal skrive klart og tydeligt i uddannelsesaftalen, hvis lærlingen er ansat et andet sted, end virksomhedens hovedadresse. Ellers risikerer man en sag med en urimelig afgørelse, fastslår hun ifølge Dansk VVS. 

-JJK 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Vis, hvem du er

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Show
Guanlan Scape Live tour

From Hangzhou, Hikvision HQ

Dato

16.09.2026

Tid

11:00

Sted

Online